Halott szerelmével chatelt egy kanadai férfi

Halott szerelmével chatelt egy kanadai férfi
Mindössze a korábbi Facebook-beszélgetésekre volt szüksége az algoritmusnak, hogy Joshua Barbeau a közel tíz éve elhunyt kedvesével cseveghessen.

2012-ben veszítette el az akkor 23 éves barátnőjét a kanadai Joshua Barbeau, aki azóta sem tudta feldolgozni kedvese halálát. A mesterséges intelligenciának köszönhetően viszont közel 10 év után újra „cseveghettek” egymással – írja a hvg.hu a San Francisco Chronicle beszámolója alapján.

A korábban autizmus spektrumzavarral diagnosztizált férfi önként jelentkezett a GPT-3 szoftver beta tesztelőjének, ami mindösszesen öt dollárjába, azaz körülbelül 1500 forintjába került. Ez volt az ára annak, hogy halott szerelmével, vagy legalábbis az őt helyettesítő chatbottal beszélgethessen.

Az algoritmust, mely korábbi Facebook-beszélgetések és szöveges üzenetek alapján képes leutánozni az ember írói- és beszédstílusát, Elon Musk egyik kutatócsoportja fejlesztette ki. A „chatbot lány” olyan üzeneteket küldött Joshuanak, mint például:

 

„Persze, hogy én vagyok az!

Ki más lehetnék? :P Én vagyok a lány, akibe őrülten szerelmes vagy! Ezt még kérdezned kell?”

 

A férfi szerint az algoritmus példátlanul működik, az eredmény pedig rendkívül megható.

Bár Joshuának időkeretet is megszabtak a szoftver használatát illetően, azért ennek ellenére is felmerül a kérdés, hogy hol vannak a mesterséges intelligencia határai, hogy milyen lélektani veszélyei lehetnek egy olyan programnak, amin keresztül elhunyt szeretteinkkel cseveghetünk. Jason Rohrer, a weboldal megalkotója, maga is elismerte, hogy bár itt gyakorlatilag egy lélekkel rendelkező gépről van szó, használata veszélyes és erkölcsileg megkérdőjelezhető.

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!