
Ha úgy érzi, hogy nincs meg a tehetsége ahhoz, hogy befutott művész legyen, csak vessen egy pillantást az alábbi képre. Ez a mű mindössze pár pixelből áll. Csúnya és igénytelen, de ez nem volt akadály abban, hogy NFT-ként átváltva 3,6 milliárd forintért keljen el - írja a novekedes.hu.
![]() |
Az NFT piac igazi aranykorát hozta el az ügyetlen "művészeknek". Kis szerencsével most aztán bárki milliókat rakhat zsebre. Akkoris, ha egyébként komolyabb rajzoló programot nem is tud használni. A minőség ezen a terepen a vásárlók túlnyomó részét úgyse érdekli. Akik az NFT piacon vásárolnak azok többnyire nem művészi értékeket keresnek, hanem jó befektetést.
Mert miről is van itt szó? Az NFT-nek, vagyis a „nem-helyettesíthető token”-nek hála, blokklánc felhasználásával le lehet foglalni különféle virtuális tartalmakat. Ez lehet akár egy videó, egy hangfájl, vagy egy kép is.
A vásárlónak elvi tulajdonjoga lesz. Azért elvi, mert aki például NFT-ként megvesz egy digitális képet, az nem jelenti, hogy a kérdéses alkotást csak ő használhatja. A kódsorhoz, ami a képhez tartozik ugyan kizárólag a vásárló fér hozzá, de maga a kép ettől még közkincs marad. A legtöbb vásárló azért vesz NFT-ket mert abban bízik, hogy még drágábban tudja őket továbbadni. Így teljesen mindegy, hogy mennyire rondák a művek, ha nagy a felhajtás körülöttük, akkor el fognak kelni.
Elsőre könnyen úgy tűnhet, hogy az NFT piac egy szedett-vedett butaság, aminek alig van értelme, de azért a helyzet nem ilyen egyértelmű. Előfordult, hogy az új technológiának hála, valódi, tehetséges művészek, akik korábban képtelenek voltak magas áron túladni az alkotásaikon, pont az NFT-nek hála meggazdagodtak.
Erre a legjobb példa Mike Winkelmann, akit a művészvilág csak Beeple-ként ismer. Az amerikai alkotó több mint tíz éve majdnem minden nap elkészít egy új digitális képet. Az ihletet van, hogy a napi hírek vagy az internetes viták adják. Winkelmann pedig igyekszik rendre valami meghökkentőt alkotni. A képei sokszor kifejezetten brutálisak és provokatívak. Az egyiken Hillary Clinton széteső arcából esik ki egy csecsemő, akinek Donald Trump feje van. Egy másikon a koronavírus titáni szörnyetegként van ábrázolva. Az is gyakran előfordul, hogy híres popkulturális ikonok vannak bomló hullaként bemutatva a képein. A sorozatát Everydays-nek vagyis Mindennapoknak hívja. A cél pedig rendre ugyanaz: Winkelmann mindig olyan képet akar alkotni, amelyhez hasonlót még sose látott.
Az elhivatottságát jelzi, hogy még az esküvője napján is új művel állt elő.
![]() |
Winkelmann egyik visszafogottabb képe |
Arról, hogy Winkelmann mekkora művész el lehet vitázni, de tény, hogy az alkotásai tömegek fantáziáját indítják be. Még mielőtt bármi köze lett volna az NFT-khez, milliók követték a közösségi oldalakon.
A hírneve megvolt, de az eszébe se jutott, hogy a digitális képeivel akár gazdag is lehetne. A képkészítés neki csak egy hobbi volt. Egész addig, amíg meg nem ismerkedett az NFT-kkel. Amikor meghallotta, hogy miféle műveket adnak-vesznek csillagászati összegekért, kedvet kapott a témához.
Végül tavaly év elején óriásit dobbantott. A Mindennapok sorozatának az első 5000 képéből készült egy mozaik, amelynek az NFT-je 69,3 millió dollárért kelt el egy aukción.
A vásárló egy szingapúri NFT alap, a Metapurse volt. Ezzel Winkelmann bekerült a legjobban fizetett művészek elit klubjába. Bár hirtelen meggazdagodott a csillogás nem különösebben érdekli. Luxuscikkeket nem akar vásárolni. Saját elmondása szerint Ferrarit nem látott még közelről, de a lehetőség nem is érdekli. Eleve nagy szociális életet sose élt. Már a pandémia előtt is volt, hogy napokra nem hagyta el a házát. A teljes cikk itt folytatódik.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!