
Március végén megkezdte működését az első, az egész Közép-kelet-európai Régió innovációinak támogatására létrejött FinTech Hub Szlovákia Pozsonyban. A központ alapítói, a Mastercard, a Vacuumlabs és a Szlovák Fintech Szövetség szándéka szerint Szlovákia a pénzügyi technológia következő globális vezetőjévé válhat. Mindhárom alapító tag látókörében megtalálhatók ugyanis az ezt a speciális ökoszisztémát alkotó vállalatok, amelyek előmozdítják a globális pénzügyi szolgáltatások fejlődését.
A FinTech Hub alapítóit elsősorban az olyan sikeres szabályozói sandbox-ok (új pénzügyi technológiák védett, a szabályozó által felügyelt környezetben történő tesztelését szolgáló megoldások) inspirálták, amelyek Nagy-Britanniától Szingapúrig sok országban működnek és virágoznak az elmúlt években. „A hasonlóan működő platformok legjobbjait szerettük volna kiválasztani, és egy fedél alatt egyesíteni. Szemléletünket főként a nyitottságra és az akadálymentességre építjük" - mondta el Juraj Králik, a FinTech Hub Szlovákia ügyvezető igazgatója és a Szlovák FinTech Szövetség vezetője.
Mit nyújt az új FinTech központ a csatlakozók számára?
Az átfogó cél az innováció és a digitalizálás támogatása a Közép-kelet-európai Régió pénzügyi szektorában. A Hub arra törekszik, hogy a vállalatok lehetőséget kapjanak megoldásaik érvényességének biztonságos környezetben történő tesztelésére. Ehhez minden szükséges erőforrás rendelkezésre áll szakértői támogatás és tanácsadás formájában is.
A programhoz csatlakozó tagok három fő irány - technológiai, jogi és mentorálási támogatás - mentén használhatják majd a platformot. Kiemelt hozzáférést kapnak a központ technológiai partnerei által biztosított saját tesztelési környezethez. Gyorsabb, hatékonyabb és sikeresebb piacra jutási utakat építhetnek fel a szakértők irányításával. Minden kiválasztott résztvevő számára biztosítanak egy mentort, aki felügyeli az előrehaladást. Mindezen felül az innovatív startupoknak fizikai munkakörnyezetet is biztosítanak Pozsony szívében.
„Örülünk, hogy hozzájárulhattunk e nemes célok kidolgozásához. Nem csupán a Mastercard csapat szakértelmével, hanem technológiánkkal is támogatjuk az érdeklődőket, hogy felgyorsíthassuk a teljes folyamatot. A hagyományos kártyavilágban használt technológiák mellett gondolok itt például a nyílt banki szolgáltatásokra, a peer-to-peer fizetésekre, big data-t vagy mesterséges intelligenciát használó megoldásokra, felhasználóbarát hitelesítési módszerekre, a jobb biztonságot szolgáló eszközökre és egyebekre" - nyilatkozta Michal Čarný, a Mastercard Szlovákiáért és a Cseh Köztársaságért felelős vezérigazgatója, a FinTech Hub partnere.
A program minden típusú vállalkozás számára nyitott, legyen szó induló, bővülő vagy már régebb óta jól működő vállalatról. A befogadáshoz a FinTech Hub Szlovákia a termék, koncepció vagy prototípus egyediségét, valamint annak sikerességét és régióban való alkalmazhatóságát vizsgálja. A központ emellett segíti a tagokat a szükséges ágazati licencek megszerzésében.
„Amint a vállalkozás teljesíti a programot a FinTech Hub Szlovákiában és bevezeti szolgáltatását a piacon, nem csak technológiai, hanem adminisztratív támogatást is garantálunk a szükséges licenc igényléséhez. Ez az egyik oka annak, hogy a Hub egy semlegesen felépített platformmal rendelkezik. Arra törekszünk, hogy fenntartsuk és érvényesítsük az összes piaci szereplő közös érdekeit. Ez hozzájárul a piacon megjelenő, folyamatosan magas színvonalú innovációkhoz" - mondta el Juraj Králik, a FinTech Hub Slovakia projektmenedzsere.
A Hub egyik legizgalmasabb előnye maga Szlovákia lehet az alapítók szerint.
„Tagjai vagyunk az Európai Uniónak és az Észak-Atlanti Szövetségnek. A Schengeni Térséghez tartozunk, és az Euró a fizetőeszközünk, ami előnyökkel járhat az itt megtelepedő vállalkozások számára. Bécs közelsége szintén nagy előny a zökkenőmentes érkezések és távozások szempontjából. Végül, de nem utolsósorban Szlovákiában számos tehetséges ember él, akikre szükségük van a vállalatoknak a további növekedéshez"- összegezte az elhangzottakat Matej Ftáčnik, a Vacuumlabs társalapítója.
A szlovákiai alapítású Vacuumlabs Magyarországon is aktív, több mint 2 éve működteti budapesti irodáját, ahol 12 magyar fejlesztő dolgozik sikeres nemzetközi digitális pénzügyi megoldások megvalósításán. Ez a tény alapozza meg a Vacuumlabs azon törekvését, hogy partneri kapcsolatot építsen ki a Magyar Fintech Szövetséggel a két ország pénzügyi-technológiai fejlesztésekben résztvevő vállalatai közötti szorosabb együttműködés, a lehetséges szinergiák kiaknázásáért.
A programról további információ és a jelentkezés menete a www.fintechhub.sk oldalon érhető el, a fintech fejlesztések területéről érdeklődő magyar vállalkozások is itt adhatják be jelentkezésüket.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!