
A Tűzzel írva történetének helyszíne India egyik legnépesebb állama, Uttar Pradesh, amely a népességén túl a kiugró korrupcióról, a nők elleni erőszakról és a kisebbségek brutális elnyomásáról hírhedt. Mindemellett Uttar Pradesh nagy része mind a mai napig médiamentes régiókkal teli, ahol elektromos áram hiányában a lakosságnak nincs hozzáférése elektronikus hírforrásokhoz. Ebben a környezetben ismerkedhetünk meg a Khabar Lahariya, India egyetlen női digitális hírügynökségének munkásságával, amelyet a legalacsonyabb kaszthoz tartozó dalit nők vezetnek.
A hatalom nyomására az elmúlt években egyre több mainstream sajtótermék alkalmaz öncenzúrát vagy vált a kormány szócsövévé Indiában. Azok számára, akik úgy döntöttek, hogy megtartják független hangjukat, a következmények drasztikusak. Ahogy a munkájukkal kapcsolatos kockázatok fokozódnak, a Khabar Lahariya csapata olyan fenyegetésekkel néz szembe, amelyek a világ több pontján is megmutatkoznak, a Fülöp-szigetektől Törökországon át Brazíliáig, ami még jelentősebbé teszi munkájukat.
Ezek a rettenthetetlen újságírónők csupán okostelefonjukkal felszerelkezve járják Uttar Pradesht, feltárva a kormányzati visszaéléseket, a nemi erőszak kultúráját és a burjánzó korrupciót.
Meera Devi vezető riporter irányításával felfedik a helyi rendőrség inkompetenciáját, hangot adnak a nemi- és kaszt alapú erőszak áldozatainak és kiállnak mellettük. Szembeszállnak a régóta fennálló káros gyakorlatokkal, melyek igazságtalanságokhoz és megfélemlítéshez vezetnek.
A dokumentumfilm indiai dalit nők egy ambiciózus csoportját követi, miközben három riporterre fókuszálva bemutatja, ahogy a modern médiatrendeket követve és a nyomtatott sajtóról digitálisra váltva megtanulnak élni az online tér adta lehetőségekkel, hogy minél szélesebb társadalmi rétegekhez juthassanak el. A filmkészítők ezekkel a bátor nőkkel tartanak, körbeutazzák velük a vidéki Indiát és beszámolnak a patriarchális és kormányzati visszaélésekről, elkísérik őket a választások frontvonalába, rendőri hivatalokba és az emberek otthonába is.
A Tűzzel írva korunk története, amelyben ezeket a modern nőket nem körülményeik áldozataiként, hanem saját sorsuk íróiként láthatják a nézők. Ahogy India a szekuláris világ és a radikalizálódás válaszútja előtt áll, a Tűzzel írva közel marad karaktereihez, miközben feltárja egy ország mély és kiterjedt sebeit. A történet lényege mégis abban rejlik, hogy szereplőink hogyan kezelik ezeket a sebeket: együttérzéssel és kitartással.
A filmet 2022-ben a Legjobb dokumentumfilm kategóriában Oscar-díjra jelölték, míg a Sundance Filmfesztiválon két kategóriában is díjazták. Sushmit Ghosh és Rintu Thomas filmje az első indiai dokumentumfilm, amely Oscar-jelölést kapott. Ezen felül a világ számos nívós film- és dokumentumfilm fesztiválján nyerte meg kategóriáját, közel negyven díjat bezsebelve. Most pedig az On the Spot ajánlásában érkezik az RTL+ streaming platformjának előfizetős kínálatába.
Az RTL+ számos alkotást kínál a dokumentumfilmek műfajában. Közülük is kiemelkedik az RTL+ előfizetői számára már elérhető, világszerte elismert magyar dokumentumfilm-sorozat, az On the Spot legújabb évada, a Vissza a természethez. Az RTL streamingszolgáltatásának előfizetéses csomagjában szintén elérhető Cseke Eszter és S. Takács András lebilincselő dokumentumfilm-sorozata, A hosszú élet titkai is. Az On the Spot alkotói a két sorozat mellett producerként járultak hozzá további dokumentumfilmek elkészítéséhez is. Már elérhető az RTL+-on a gyermekbántalmazásról készült, többszörös díjnyertes Túl közel. Az RTL+ az On the Spot válogatása és ajánlása alapján hozza el előfizetőinek a világ dokumentumfilm-termésének legjobb, fesztiválokat megjárt alkotásait is, ennek a dokumentumfilm-csomagnak a része a nemrég bemutatott Otthon a romokon, valamint a Tűzzel írva is.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!