Míg a NASA kutatói a Marson, addig mi az online térben vizsgálódunk. Miért érhetett el 5,5 milliárd embert a NASA akciója? Mit gondolnak róla a netezők? És miért humorosak a magyarok kommentjei? Összegyűjtöttük, melyek a legérdekesebb adatok és vélemények a neten a marsjáró expedícióról.
Kit érdekel a Mars?
Csak 2021 februárját tekintve összesen 595.283 darab Marsról szóló publikusan közzétett említés van a neten. Ez szignifikáns mennyiségű említésnek számít egy adott témáról vagy brandről. Összehasonlításképpen, februárban a Coca-Cola-t több mint 122 ezer, a Samsungot 480 ezer alkalommal említették. Itt vegyük figyelembe, hogy a Coca-Cola brand maga a termék, míg a Samsung egy széles termékskálát vonultat fel online is.
Amellett, hogy kimagasló említésszámot generált, elérésben is az eget veri a reach, összesen 5,5 milliárd alkalommal találkoztak a témával a netezők, csak ebben a hónapban.
Mit akarunk a Marsról?
A képorientált social mediából kiindulva nem meglepő az a gondolat, hogy a Marsról készített képek érdeklik a legjobban a netezőket.
Ám az adatok alapján erre rá kell cáfolnunk. A szófelhőt elemezve a leggyakrabban előforduló szavak a landolással, visszaszámlálással voltak kapcsolatosak. A képekkel kapcsolatos szavak a minta kevesebb mint 3%-ában jelentek meg.
A top hashtageknél is észrevehető, hogy a visszaszámlálás, azaz a #countdowntomars hashtaget négyszer annyi alkalommal használták mint magát a #mars címkét.
A landolás pillanatait a NASA a rettegés 7 percének nevezte. Ebből kiindulva nem véletlen, hogy a Marsra szállás percei voltak a legizgalmasabbak a netezők számára is, ezt a legnépszerűbb bejegyzés is bizonyítja. A YouTube Twitteren megosztotta a NASA élő videóját a leszállásról.
Az online közösségnek mindenről megvan a véleménye
Mint mindenről, az expedícióról is megvan a netezők véleménye.
Összességében, az érzelmeket kifejező említések 80%-a pozitív, és csak 20%-uk negatív.
A pozitív említések leginkább a gratulációról, a sikerről, a landolás teljesítéséről szólnak.
A negatív elemek már sokkal összetettebb elégedetlenségről árulkodnak. Középpontban az "people" szóval, ami azt jelenti, hogy az emberek szót használták a leggyakrabban ezekben az említésekben. A netezők kifejezik elégedetlenségüket, és arról beszélgetnek, hogy emberek ezrei éheznek, rossz körülmények között élnek és szenvednek a Földön. Véleményük szerint először ezekre kellene megoldást találni mielőtt egy ismeretlen irányba vesszük az irányt. Nem csak a földi helyzetről társalognak, de gazdasági szempontból boncolgatják az expedíció költségét és azt, hogy mi másra lehetett volna ekkora összeget költeni. Egy magyar netező is hasonló véleményének adott hangot a Facebookon: "A földön kellene a dollármilliârdokat hasznosítani! Emberek sokasága mélyszegénységben él!"
1713 említésben jelenik meg a waste szó, ami olyan kontextusban jelenik meg, hogy az egész NASA marsjáró kidobott pénz, és nem lesz belőle haszna az emberiségnek.
A magyarok humora
A SentiOne érzelmi besorolása nem pontosan érti a szarkazmust, az iróniát. Amikor hasonló említéssel találkoznak, a kutatók is csak legjobb megérzéseikre tudnak hallgatni ezt illetően, hiszen a leírt komment alapján nem pontosan lehet tudni, mire is gondolhatott a szerző.
Ám a humort nem csak mi, de a SentiOne is érti. Összegyűjtöttük, milyen csipkelődő humorral fűszerezve beszélgettek a magyarok a Marsra szállásról.
+1 bónusz tipp: Amikor a Marsról kutatunk, ne felejtsük el, hogy a marsból van csoki is és Bruno is, és használjuk akkor is, amikor gyorsan indulásra utasítunk valakit. Így amikor online listening keresést indítunk, fontos kizárni azokat a szavakat amik torzíthatják a mintánkat.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!