A legújabb podcastünkben dizájnról és a vizuális alkotásról beszélgetünk! Ami nem könnyű, azonban az ember és a gép közötti kommunikációt szerencsére könnyű leírni, hiszen minden az adatokon múlik. Ha azt mondjuk, biofeedback, nem a természet jelzéseiről beszélgetünk, hanem arról, hogy nekünk, embereknek milyen biológiai jeleink vannak, amelyeket felhasználva új jeleket kreálhatunk, átalakíthatjuk vagy akár művészi projektekben is alkalmazhatjuk azokat.
Az emberek és a gépek már a kibernetika korában „beszélgettek” egymással, sőt voltak művészek a 60-as években, akik érzékszerveiket „kifacsarva” próbáltak szemeikkel tapintani, a közismertséget mégis a PC-k és az első perifériák hozták meg. Jelenleg is láthatunk interaktív kísérleteket, akár itthon is: hogyan lesz a lépésből rezgés, majd ebből hang; vagy a művész érzelmeiből kép, zene és tánc. Nézőként átélhetjük azt, amit más átél, a páratlan performanszokkal magyar alkotók kísérleteznek.
A művészet mellett az üzleti élet is felfedezte e szegmenst: a szervezetünkben keletkező elektromos jeleket mérhetjük, s azokból következtetéseket vonhatunk le. Rengetegen használnak aktivitásmérőket, de ez a módszer akár a meditációban is segíthet – ezek a rendszerek ugyanis egyazon biológiai információkat használják. Építhető brandesített interaktív padló, ahol digitális faleveleket rugdoshatunk, vagy tekintetünkkel módosíthatjuk a hátteret a digitális falon, ezek bármilyen logóval és színben elérhetők. A lényeg itt is az, hogy kipróbáljuk és átéljük.
Hogy milyen pozitív élményekkel építkezik a biofeedback-alapú interakció, az a legújabb L20-epizódból kiderül. Szenzoraink fókuszában: Harsányi Réka DLA, a Visual Europe Group médiadizájnere.
Spotify: https://bit.ly/3L4QmJW
SoundCloud: https://bit.ly/3OVYA8l
Apple Music: https://bit.ly/3L6Jvjb
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!