![A HIV-fertőzés már nem egyenlő a halálos ítélettel](uploads/articles/264/26354/lead_800x450.jpg)
A bemutatott plakátok a HIV-vel kapcsolatos edukatív, prevenciós és stigmák oldásához hozzájáruló tartalmakat jelenítenek meg. Az egyesület így szeretné minél több emberhez eljuttatni azt az információt, hogy a HIV-szűrés életeket menthet, és a HIV-fertőzés már nem egyenlő a halálos ítélettel. Aki rendszeresen, az orvos előírása szerint szedi a gyógyszereit, és a vírusszáma méréshatár alatt van, az nem fertőz tovább, az ilyen ember nem veszélyes sem a párjára, sem a gyermekére, sem a környezetére.
A Retropajzs Egyesület 2020-ban alakult meg, melyet maguk a vírus által megfertőzött emberek egy kis csoportja hozott létre. Az elmúlt években azonban a HIV-fertőzött aktivistákon kívül nagyon sok olyan önkéntes segítő is csatlakozott az egyesülethez, akik nem érintettek. Vannak köztük, akik saját munkájukkal például grafikusként, honlapszerkesztőként, szervezőként, kommunikációs szakemberként segítenek, és vannak, akik anyagi támogatást nyújtanak.
Bár HIV-fertőzöttség szempontjából Magyarország egy kevéssé fertőzött országnak tekinthető, az egyesület fontosnak tartja az edukációt, a prevenciót és a stigmaoldást. Minderre pedig csak akkor van lehetőség, ha minél többen hiteles információval rendelkeznek a HIV-ről. Csak ebben az esetben van mód arra, hogy az érintettek meg tudják őrizni emberi méltóságukat és megkaphassák a lehető legtöbb támogatást.
Továbbá csak hiteles információkkal lehet a többségi társadalomban élő, a HIV-vel kapcsolatos tévhiteket eloszlatni, hogy megszűnjön a megbélyegzés. Ezt a célt szolgálja a plakátkiállítás is, amely az Erzsébetvárosi Önkormányzat támogatásával jött létre, a design pedig Varsányi Pál munkája.
Aki gyógyszert szed, nem fertőz
Az civil szervezet létrejöttének egyik nagyon fontos apropója az a mintegy 30 éves orvostudományi sikertörténet, miszerint a kutatók gyógymódot találtak a HIV-fertőzésre. Az orvosok a ’90-es évek közepén fedezték fel azt a gyógyszert, mely sokkal több annál, minthogy a HIV-fertőzést már nem a halálos AIDS-betegség követi. Miután a gyógyszeres kezelés folyamatosan fejlődik, a HIV-fertőzés egy jól kezelhető állapot. Egy másik nagyon fontos következménye a kutatásnak, hogy aki rendszeresen szedi a gyógyszereit, annak a vérében a vírus méréshatár alá esik, így nem fertőz tovább semmilyen módon.
![]() |
A HIV már nem egy halálos betegség
„Ebből adódik az egyesület életre hívásának egy másik nagyon fontos indítéka, amely egyben a missziónk is, amely hármas célt szolgál. Az egyik, hogy megváltozzon a társadalom HIV-hez és a HIV-vel élőkhöz való viszonyulása. Ez nagyon-nagyon fontos lenne. A második, hogy miután rendelkezésünkre áll a fertőzés kezelésére szolgáló gyógyszer, senki ne haljon meg AIDS-ben Magyarországon, a lehető legtöbben eljussanak gondozásra, és a gyógyszer segítségével egy jól kezelhető állapotban élhesse végig az életét mindenki. A harmadik célunk pedig nem más, minthogy ne szülessen HIV pozitív kisbaba Magyarországon – mondja Liebermann Márta, az egyesület alapító aktivistája.
A HIV nem csak a homoszexuális férfiak betegsége
Miután a köztudatban, és sajnos az egészségügyi ellátórendszerben is leginkább az az elképzelés él, hogy a HIV-fertőzés a homoszexuális férfiak betegsége, sajnos Magyarországon még mindig nem gondolnak arra, hogy egy nő is lehet HIV-vel élő. Éppen ezért még most is jellemző, hogy minden második fertőzött nőt már csak AIDS-es állapotban szűrnek ki. Mivel a tünetek nem utalnak egyértelműen a HIV-re, ezért nagyon betegnek kell lennie valakinek ahhoz, hogy egyáltalán gondoljon arra, hogy HIV-tesztet kellene csináltatnia. Ennek hiányában megeshet, hogy egy fiatal nő, aki családot szeretne, nem tudja magáról, hogy HIV-vel él, és így vállal gyermeket.
![]() |
Szülés közben is megfertőződhet az újszülött
„Ilyen esetben kockázatos, hogy szülés közben megfertőzhetik az újszülött, ami szörnyű tragédia. Szerencsére ez igen ritkán történik meg, de megtörténik. A statisztikák szerint a HIV-vel élő nők közül minden harmadik szülésnél fertőződik meg kisbaba. Mi azonban úgy gondoljuk, hogy egyetlen egy csecsemőnek sem lenne szabad megfertőződnie - hangsúlyozza Márta hozzátéve: a tragédiák megelőzése érdekében még 2020-ban készítettek egy beadványt a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakkollégiumhoz, hogy a terhesgondozási protokollnak legyen része a HIV-szűrés. Ha ugyanis valakit időben kiszűrnek, és elkezdi szedni a gyógyszereit, általában két-három hónapon belül vírusmentessé válik. Ez azt jelenti, hogy a vírusszám a méréshatár alá csökken, és ilyen állapotban semmilyen körülmények között nem fertőz tovább senki, vagyis teljesen egészséges kisbabának adhat életet az édesanya.
„A legfiatalabb sorstársunk mindössze hároméves, akinek az édesanyja nem tudta magáról, hogy HIV-vel él, amikor megszülte a gyermekét. Ez egy olyan tragédia, ami nemcsak az anyukát, hanem az egész családot érinti. El lehet képzelni, milyen felnőni egy gyereknek úgy, hogy előbb-utóbb rájön, hogy olyan helyzetben van, ami ítélkezést vált ki az emberekből. Különösen nehéz ez tinédzser korban, amikor minden nem csak a napi gyógyszerbevétel, hanem minden ellen tiltakozik egy gyerek. Később sem lesz könnyebb dolga, ha titokban szeretné tartani az állapotát, hiszen tudjuk, mennyire kirekesztő a társadalom jó része. A titkolózás azonban mentális problémákhoz vezethet. Hosszú lenne felsorolni, milyen borzasztó dolog egy ember életében, ha HIV-vel élőként születik, hiszen az az egész életére kihatással lesz.” – mondja a pedagógus végzettségű Márta, aki nagymamaként és érintettként is megosztotta tapasztalatait.
Ezek a HIV-fertőzés tünetei
A kezdeti állapotban, vagyis a fertőződés után jellemzően nincs szembe tűnő jele a HIV-vírusnak. Az első tünetek a fertőződés után egy-két héttel jelentkeznek. Ezek influenzaszerű tünetek, kis hőemelkedés vagy láz, végtagfájdalom jellemzi leginkább, melyek rövid idő alatt megszűnnek, és utána hosszú évekig semmilyen jele nem mutatkozik annak, hogy valaki megfertőződött. Ha ilyen állapotban valaki szexuális életet él, akkor tovább fertőzhet másokat. Amikor a vírus miatt az immunrendszer komolyan legyengül, jönnek az AIDS állapotban jellemző betegségek. Ha ezek közül kettő-három egyszerre előfordul, akkor mindenképpen HIV-szűrést kell kérni, ugyanis a HIV sehogyan máshogyan nem mutatható ki. Ezek a legjellemzőbb tünetek az atípusos tüdőgyulladás, a szinte ok nélkül állandóan visszatérő tüdőgyulladás, a lázas állapot, a hirtelen fogyás, hányás, hasmenés, az elgyengülés, a különböző nyirokcsomó duzzanatok, vagy akár a Non-Hodgkin limfóma, a gombás fertőzések jellemzően a szájban és a nyelőcsövön, a herpesz, az övsömör és a nemi herpesz. a gyógyszerek segítségével vissza lehet térni normális kezelhető állapotban.
Így előzhető meg a HIV
Miután Magyarországon is 1986 óta szűrik a vérkészítményeket, így fertőzött vér vagy fertőzött vérkészítmény nem kerülhet az egészségügyi ellátásba. Ám az intravénás droghasználók közös tű- vagy közös fecskendőhasználat után megfertőződhetnek vér útján.
A fertőzést el lehet kapni szülés során is, amikor a fertőzött kismama megfertőzi az újszülött gyermekét, de a szoptatás során az anyatejjel is át lehet adni a vírust.
A leggyakoribb az óvszerhasználat nélküli szexuális úton történő fertőződés, amikor egy sérülés vagy gyulladás a bőrfelületen kaput jelent a vírusnak a bejutásra. Emellett az orális szex szintén egy veszélyhelyzetet jelent.
Így nem lehetsz HIV-fertőzött
A HIV nem terjed csókolózással, öleléssel, puszival még akkor sem, ha a fertőzött személynek milliós vírusszáma van. Sőt enni és inni is lehet egy HIV-fertőzött személy után, mert ilyen módon nem lehet átadni a fertőzést, ahogyan közös fürdő-, vécé-, törölköző- és evőeszköz-használattal sem.
Ugyanígy nem jelent problémát együtt dolgozni egy HIV-fertőzöttel, sőt nem jelent problémát az egészségügyben sem a kezelt HIV-vel élő, sem az, aki esetleg nem tudja magáról, hogy megfertőződött. Ugyanis a higiéniai szabályok betartása megakadályozza a vírus terjedését.
![]() |
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!