Hogyan vezessünk győztes csapatot? Dr. Kemény Dénes tanulságai az élsportból

Hogyan vezessünk győztes csapatot? Dr. Kemény Dénes tanulságai az élsportból
Vajon mit tanulhat egy üzleti vezető az élsporttól? Dr. Kemény Dénes, a háromszoros olimpiai bajnok vízilabda-válogatott edzője szerint nemcsak a sportban egyensúlyozunk a siker és kudarc közti vékony határon, hanem az üzleti világban is. A legendás edző módszerei túlmutatnak a sport határain, így fontos tanulsággal szolgálhatnak bárkinek, aki vezetőként küzd a csapata sikeréért.

„A csapatnak nyilván van lelke, mert nem nyerünk meg minden meccset. Abban a pillanatban, amikor veszítünk, vagy egy döntetlen csalódást okoz, akkor látszik ez a lélek. A pozitív időszakokban elsikkadnak a problémák” – mondja Kemény, amikor a csapategységről beszél. A lelket ugyanis sokszor nem a győzelem, hanem a nehéz pillanatok erősítik: „A sportemberi tartás olyankor mutatkozik meg, amikor épp lóg az orruk. A csapat, amit lélek tart össze, képes felállni a kudarc után és tovább harcolni – ez az a titkos erő, ami sokszor a legnehezebb pillanatokban válik láthatóvá. A kudarc és a csalódás élesen elkülönül. Nekünk az arany a normális, mert ebben nőttünk fel. Bemegy a kisgyerek a Margit-szigeten az előcsarnokba, ott látja a falon az olimpiai bajnokok nevét márványban, és már a saját nevét is látja köztük. A magyar vízilabda tradíciója alapján tehát kudarc, ha nem kerülünk a legjobb négy közé. Ha ezüstöt vagy bronzot nyerünk, az "csak” csalódás. Úgy gondolom, mégsem kudarc a gyengébb eredmény, ha a pillanatnyi tudásunk szerint, alázattal mindent megtettünk, ami tőlünk tellett.”

Hogy áll össze egy győztes csapat?

„Ha egyformák lennének, az baj lenne” – mondja Kemény. “Egy csapat ugyanis sokféle karaktert és képességet egyesít, akiket mozaikként illeszt össze a vezető. A sportoló dolga, hogy a mozaikkockája a saját területén minél fényesebb legyen, az enyém pedig, hogy biztosítsam, passzol a többivel, és tetszetős legyen az összkép.”

Ahogyan az üzleti világban, úgy itt is a különböző képességek összehangolása adja a csapat igazi erejét. Kemény szerint a csapat érdeke mindenek felett áll, a legfontosabb tehát nem az egyéni sikerek halmozása: „Lehet, hogy te vagy a legjobb az országban, mégsem téged választalak, ha a második vagy harmadik legjobb illeszkedik a többiekhez. A csapat érdeke, hogy én jól tudjak választani. És itt nem csak vízilabda szaktudásról van szó, hanem csomó egyéb mentális faktorról, ami végül az egységet győztessé tudja változtatni.”

Kemény szerint az is lényeges, hogy a játékosok türelemmel kezeljék egymás hibáit. Az, hogy egy csapat képes-e megbocsátani egy tag hibáját, meghatározó a hosszú távú siker szempontjából. A vezető feladata ilyenkor támogatni és motiválni az illetőt, hiszen egy kisiklás után fontos, hogy újra biztonságban érezhesse magát.

Az élsportban és az üzleti életben azonban egyaránt elengedhetetlen, hogy a csapatta-gok saját problémáikat ne helyezzék a csapat elé. Az önfegyelem itt is az alap, ami nélkül nem lehet tartós sikereket elérni. „Az edző felelőssége végső soron nagyobb a sokmillió szurkoló irányába, mint az empátiája egy játékos aktuális problémája iránt. Ahol teheti, segítőkész, türelmes, de nem a végletekig” - mondja Kemény.

A sikeres vezetés titka: empátia, de következetességgel

"A tisztesség elengedhetetlen része a csapatszellemnek, a tisztességes hozzáállás pedig azt jelenti, hogy mindenki közös cél érdekében dolgozik, és nem helyezheti magát a csapat elé. A vezetőnek ez az elvárása minden egyes tag iránt, és enélkül nem is válhat valaki a csapat részévé" - hangsúlyozza Kemény.

Szerinte a fiatal játékosok bevonása a csapat számára mindig friss energiát jelent: „Én hívtam be 16 éves játékost, mert megmondtam neki, hogy idén még nem lesz nagy esélyed, hogy gyökeret verjél a csapatban, de kezdj el együtt dolgozni világsztárokkal. Nagyon tetszett az idősebbeknek is egy-egy ilyen tehetség. Szívesen foglalkoztak vele, szívesen képezték. Nem azt látták, hogy konkurens lesz két év múlva. Igazából azt tapasztaltam, hogy az idősebb játékosok mindig is örültek a sihedereknek, mert amikor bekerültek, egy kicsit visszafiatalították őket.”

A siker kulcsa az is, hogy a csapat ne maradjon túl sokáig a győzelem mámorában: „Én azt kértem mindig tőlük, hogy a vacsoráig örülhetnek, de vacsora után kezdjenek el koncentrálni a következő feladatra. Megmondom, miért. Volt olyan elvesztett döntőnk, hogy a sikeres előző mérkőzés örömét nem tudtuk kipucolni magunkból. Ez még rosszabb annál, mint amikor szenvtelenül állsz oda egy feladathoz, és nincsen meg benned a szükséges feszültség” - idéz fel Kemény egy jellemző helyzetet. Ez a folyamatos fókusz segíti a játékosokat abban, hogy ne zökkenjenek ki a ritmusból.

Kemény hozzáteszi, a sport örökre nyomot hagy – még egy tapasztalt edző lelkében is. Néha még ma is izzadtan riad egy álomból, ahol vezet az ellenfél. A szenvedély és elkötelezettség mélyen bevésődik az emberbe, és ez végigkíséri őt egész életében - egy jó vezető sem felejti el azokat az elveket, amelyek sikeressé tették, és ezek a tanulságok segítenek minden kihívást leküzdeni.

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!


Rónyai Júlia

Londonban végeztem nemzetközi kapcsolatok, illetve nemzetközi újságírás szakon. Szabadúszó újságíró, kreatív szövegíró és podcast műsorvezető vagyok, többek közt a Digital Hungary, a HVG és a …