
Az évek teltével a kenyérsütés a háztartásokból a pékségekbe szorult. A sütés komoly mesterség volt, a kenyérsütésnek szigorú szabályai voltak. A jó kenyeret sütni nagyon kemény munkát jelentett. A 20. század elején nagy pékségek jöttek létre a városokban, amelyek fokozatosan kiszorították a kézműves kenyérsütést. Ma a házi kenyérsütés nagy fellendülést ünnepel, és kihívást jelent minden bátor háziasszony számára. A kenyérsütéshez szükséges alapanyagok könnyedén beszerezhetők az üzletekből, köztük a Tesco áruházából is. Ha átlapozza a Tesco aktuális akciós újságjait, melyek megtekinthetők a Kaufino portál felületén is, kedvezményes áron beszerezheti kenyere hozzávalóit. Ha felhasználja Tesco Clubcard kártyáját, még nagyobb kedvezményre tehet szert.
Kovászos kenyér
A kovászos kenyér, tészta kelesztésével készült kenyér. A fermentálást úgy definiálják, mint egy anyag kémiai lebontását baktériumok, élesztőgombák vagy más mikroorganizmusok által. Az eredeti kenyér erjesztett kovászból készül, nem pedig élesztőből. Alacsonyabb a gluténtartalma és a pH értéke is, mint a hagyományos kenyérnek. A kovászt gyakran úgy jellemzik, mint az élesztős kenyereknél erősebb ízű, összetettebb és jobb állagú tésztát. Ha a lisztet és a vizet néhány napig szobahőmérsékleten hagyjuk, a természetben előforduló baktériumok erjeszteni kezdik a tésztát, és tejsavat termelnek. A tejsav felelős azért, hogy a kenyér enyhén savanykás, de kellemes ízű legyen. A liszt természetesen különféle élesztőket és baktériumspórákat is tartalmaz. Szobahőmérsékleten 18 és 21 °C között vízzel kombinálva a baktériumok a búzában található keményítőt cukrokra bontják, amit az élesztő ezután metabolizál.
A kovászos kenyér tápértéke
A kovász pontos tápanyagtartalma a felhasznált összetevőktől, a különböző típusú liszttől, a hozzáadott gabonaféléktől és az elkészítési módtól függ. Általában azonban megfelelő mennyiségű kalóriát, szénhidrátot, fehérjét, zsírt, rostot, szelént, tiamint, mangánt és vasat tartalmaz. Míg a hagyományos kovászhoz csak búzalisztre és vízre van szükség, időnként más összetevőket is adnak hozzá, mint például búzakorpát, durumbúzát, zabot, rozst, árpát, tönkölyt, lenmagot, almaecetet, olívaolajat, fokhagymát, mézet, gyógynövényeket, köztük a rozmaringot is. A hozzávalókat szerezze be online, a Kaufino portál segítségével, de a Tesco áruházaiban is mindent megtalál, amire csak szüksége lesz. Liszt, só, olaj, mind – mind megtalálható a Tesco akciós újságok felületén kedvezményes áron. Lapozza át a Tesco aktuális újságjait akár online a Kaufino felületén és keresse az akciós termékek sokaságát.
Hogyan készítsünk saját kovászos kenyeret
Míg a kereskedelmi élesztővel való kenyérkészítés gyorsabb és egyszerűbb lehet, a kovászkészítés régi módja egyre nagyobb teret hódít. Először is a kovászt kell elkészíteni, melyet előerjesztésnek is neveznek. Ez egyszerűen liszt és víz összekeverésével készül. Ha hagyjuk erjedni, egy mikroorganizmus kolónia képződik, beleértve a vad élesztőt és a laktobacillusokat. Ez a folyamat általában 5-10 napot vesz igénybe, attól függően, hogy milyen módszerrel és savanyúsággal kívánjuk elkészíteni a kenyeret sütés után. Ha azt szeretné, hogy a kovász "élő" és aktív legyen, a folyamat során fel kell frissítenie liszt és víz hozzáadásával. Ha a kovász stabil, akkor hűtőszekrényben tarthatja, és rendszeresen, körülbelül 10 naponta egyszer etetni kell.
Kenyérsütés előtt a kovásznak bugyborékosnak és aktívnak kell lennie, ezért 4-12 órán át a kenyértésztakészítés előtt liszttel és vízzel összekeverve kell pihentetni. 12 óra elteltével adjuk hozzá a hozzávalókat, és hagyjuk kelni a tésztát. Előfordulhat, hogy a tésztát többször hajtogatnia vagy formáznia kell, mielőtt elkészül, bár vannak dagasztás nélküli lehetőségek is. Ezután formázzunk cipót a tésztából, és süssük körülbelül 35 percig. A sütőből kivéve pedig már őseink kenyere fogja várni Önt.
A kovászolás ősi, ámbár újbóli sláger. A házi kovászos kenyér házi kelesztése és sütése a hosszú munkafolyamat ellenére is egyre népszerűbb. A kovászos kenyeret ismerők azt állítják, hogy ízletesebb, illatosabb, ropogósabb, tovább áll és jobban emészthető. Szóval miért ne próbálná Ön is ki?
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!