KAP: Hogyan formálja a digitális világ az identitásunkat?

KAP: Hogyan formálja a digitális világ az identitásunkat?
A 25. Internet Hungary konferencián Kovács András Péter (KAP) gondolatai nemcsak mosolyt csaltak a résztvevők arcára, hanem komoly kérdéseket is felvetettek a digitalizáció és a társadalmi változások kapcsolatáról.

„A digitális világ olyan, mint egy nagy színház, ahol mindannyian szereplők vagyunk, de a forgatókönyvet senki sem olvasta el előre” – fogalmazott az előadó, ezzel rávilágítva, hogy gyakran nem vagyunk felkészülve a változásokra. Az internet térhódítása, a közösségi média megjelenése és a technológiai fejlődés egy új narratívát követel meg, amelyben a hagyományos társadalmi normák és elvárások folyamatosan átalakulnak. A digitális térben való navigálás gyakran kimerítő. „Az internet nemcsak megkönnyíti az életünket, hanem újra is írja azt. Olyan, mintha mindenki kapott volna egy új szerepet, de nem biztos, hogy mindenkinek jól áll.”. Véleménye szerint a technológia gyors fejlődése mellett nem mindenki találja meg a helyét ebben az új világban.

KAP arról is beszélt, hogy az identitásunk online kialakulása és a digitális lábnyomunk hatása szintén új kihívásokat jelent. „Régen az emberek a falusi kocsmában pletykáltak, ma pedig az online fórumokon osztják meg az életük minden részletét. Csak most már nem lehet kikapcsolni a zenegépet, ami folyamatosan szól a háttérben.” Ezzel a megállapítással arra világított rá, hogy a közösségi média hatása nemcsak a kommunikációra, hanem az emberi kapcsolatok minőségére is kihat. A folyamatos online jelenlét szorongást és elmagányosodást is okozhat, hiszen a személyes találkozások helyett sokan a képernyő előtt ülve élik az életüket.

A jövővel kapcsolatos aggodalmait sem rejtette véka alá: „A technológiai fejlődés gyorsasága néha ijesztő. Olyan, mintha egy gyorsvonaton ülnénk, ami nem áll meg, és csak remélhetjük, hogy a sínek rendben vannak.” KAP szerint fontos lenne, hogy a társadalom reflektáljon a digitális világ hatásaira, és aktívan keressenek válaszokat a felmerülő kérdésekre. A technológiai fejlődés irányítása és a digitális írástudás fejlesztése elengedhetetlen a jövő generációi számára. A technológia nemcsak lehetőségeket teremt, hanem felelősséget is ró ránk. „Ha nem tanuljuk meg, hogyan használjuk a digitális eszközöket, akkor az el fog tűnni, mint egy rossz vicc a színpadon. A humor fontos, de a tudatosság elengedhetetlen” – zárta szavait, hangsúlyozva, hogy a jövő a kezünkben van. Arra buzdította a közönséget, hogy ne csak passzív fogyasztói legyenek a technológiának, hanem aktívan részt vegyenek a digitális világ alakításában. Az önreflexió és a folyamatos tanulás kulcsfontosságú ahhoz, hogy a jövőben is tudatosan és felelősségteljesen tudjunk élni a technológia adta lehetőségekkel.

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!


Szuchy Brigitta

Az írás, a szavak formálása, gondolatok és érzések átadása gyermekkorom óta a szenvedélyem. Tanulmányaimat éppen ezért Kommunikáció és médiatudomány szakirányon végeztem a Szent István Egyetemen (BA) …