
Vida Ákos, a budapesti Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium tanulója a háromdimenziós (3D) nyomtatási technológiák fejlesztésével ért el sikereket a hazai innovációs versenyen, ezzel a projektjével indult az Amerikában megrendezett világverseny is. A 3D nyomtatásnak gyakori problémája a nyomtatott rétegek közötti kötések gyengesége. Az Ákos által kifejlesztett módszer lényege a 3D nyomtató fúvókájának speciális mozgatása, amellyel a fúvóka gyakorlatilag „összecsípi” a két lerakott réteget, ismét felmelegítve és jobban összeolvasztva azokat.
„Az ISEF megmutatta számomra azt, hogy a tudomány egy nagy közös projekt, ami segíti a világ megértését és amihez hozzájárul minden befektetett munka, energia és idő – akár egy professzionális laborban, akár egy garázsban zajlik is a fejlesztés. A verseny lehetőséget teremtett a kortársaim elgondolásainak megismeréséhez, tapasztalataink megvitatásához, további kutatások, irányok célkitűzéséhez, egyben lehetőséget nyújtva a projektem bemutatásához. Hálás vagyok, hogy képviselhettem hazánkat ezen a világversenyen!” – mondta Ákos a díj átvételét követően.
„Rendkívül büszkék vagyunk Ákosra, aki már a nemzeti versenyen, a 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia (OTIO) versenyen is kimagasló teljesítményt nyújtott és ezzel kvalifikálta magát a nemzetközi megmérettetésre. A magas szintű középiskolai képzés és Ákos kitartása és szakmai felkészültsége jól mutatja, hogy a magyar diákoknak van keresnivalójuk a nemzetközi innovációs porondon és érdemes támogatnunk a hazai tehetségeket.” – mutatott rá dr. Pakucs János, a nemzetközi verseny hazai előszobájának tekinthető Országos Tudományos és Innovációs Olimpia szervezőbizottságának az elnöke.
A Magyar Innovációs Szövetség által szervezett magyar delegáció másik magyar versenyzője Raposa Bálint, az Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium diákja volt, aki a kategóriájában szintén remekül helytállva a zsűri dicséretében részesült. Bálint egy olyan innovációs projekttel vesz részt, amelyben az akkumulátorok teljesítményét növeli meg újszerű anyagok használatával.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!