Egy előadás, ami megtöri a csendet - Védőháló - színház az öngyilkosságról

Egy előadás, ami megtöri a csendet - Védőháló - színház az öngyilkosságról
Magyarországon évente közel 1.600 ember követ el öngyilkosságot, ez átlagosan 4 ember halálát jelenti naponta.

Miért tette? Mi vezetett idáig? Miért nem kért segítséget? Miért nem vette észre senki, hogy baj van? És mi lesz az itt maradottakkal?

Az öngyilkosság témája számtalan megválaszolatlan kérdést vet fel, a válaszok helyett mégis csend van, mert túl fájdalmas, nehéz és kényelmetlen lenne beszélni róla.

A Védőháló egy különleges színházi előadás, amely nyíltan szembenéz ezzel a tabutémával, miközben közös gondolkodásra és párbeszédre hívja a nézőket.

A projekt alkotói

A projekt ötletgazdája és rendezője Alberti Zsófi 2010-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetem színész szakán, majd 15 év szakmai tapasztalat után kezdett bele saját projektjébe. Legfőbb alkotótársai Khaled-Abdo Szaida író, dramaturg, valamint Takács Lilla díszlettervező. A három alkotó közös múltja, a társadalmi kérdések iránti felelőssége és a színházról alkotott azonos szemlélete kovácsolja igazi egységgé az előadást.

Egy tabu megdöntése

Zsófit mindig azok az előadások érdekelték színészként és nézőként is a legjobban, amik egy társadalmi kérdés, egy komoly ügy köré szerveződnek. Ő maga is érintett a témában, és szerinte érintett mindenki, akinek volt olyan rokona, osztálytársa, szomszédja, munkatársa, ismerőse, aki miatt már egyszer megállt pár percre, és eltűnődött azon, hogyan juthat el egy ember addig, hogy önkezével vet véget az életének.

A színdarab egy fiktív történet, egy középkorú férfi öngyilkosságáról és az odáig vezető útról szól. Azonban az öngyilkosság soha nem egyetlen ember története, a környezetéről, a családtagokról, a szemtanúkról, a munkatársakról ugyanúgy szól.

Az előadás komoly kérdéseket ébreszt a nézőben életről, halálról, szabadságról, felelősségről, a meghozott döntésekről, azok következményeiről, és arról, hogy fel kell ismerni a pillanatot, amikor segítségre van szükségünk. Beszélni kell erről a témáról. A tabu megdöntése az egyetlen út ahhoz, hogy változhasson a társadalom megítélése, hogy megértsük a különböző, akár szélsőséges reakciókat, és hogy elfogadhassuk a saját érzéseinket.

A színház, mint lehetőség a párbeszédre

A Védőháló nem ad kész válaszokat, de rengeteg kérdést felvet. „Fontosnak tartom azt is, hogy megértsük - ha elfogadni nem is tudjuk a különböző emberi reakciókat -, és szánjunk legalább egy estét arra, hogy együtt gondolkodunk azon, hogyan segíthetjük azokat az ismerőseinket, akiket egy ilyen tragédia után a gyász nehéz érzése mellett elönt az önvád, a szégyen és a tehetetlen bűntudat.” – mondja Zsófi.

Az előadásokat feldolgozó beszélgetések követik, ahol a közönség szakpszichológus segítségével dolgozhatja fel az előadás közben átélt érzéseit. Ezek a beszélgetések nem terápiás alkalmak vagy szeánszok, hanem lehetőségek arra, hogy nyíltan szó essen olyan kérdésekről, amelyekről eddig nem volt helyzet beszélni.

A humor is megjelenik az előadásban, de mint a rendező fogalmaz: „Ne térdcsapkodós nevetésre gondoljunk, de egyfajta görbe tükröt is szeretnénk tartani azoknak, akik - nyilván önvédelemből - úgy érzik, hogy felette állnak egy ilyen mély emberi tragédiának. A szöveg önmagában tartogat humort, de anélkül valószínűleg nincs is színház. Sokszor nem azért nevetünk majd, mert annyira vicces, amit látunk, hanem mert teljes képtelenség vagy mert annyira ismerjük az adott helyzetet.”

Tévhit vagy valóság?

Az előadás és az azt követő beszélgetés egyik fontos célja, hogy eloszlassa az öngyilkossággal kapcsolatos gyakori tévhiteket. Például sokan hiszik, hogy „aki beszél róla, úgysem teszi meg”, pedig a statisztikák szerint 10-ből 8 ember, aki öngyilkosságot fontolgat, előzetesen beszél erről valakinek. Egy másik gyakori tévhit, hogy az öngyilkosság önző cselekedet: valójában az érintettek gyakran éppen szeretteik érdekében érzik úgy, hogy jobb lenne nélkülük a világ. A Védőháló ezekre a félreértésekre is rávilágít, hogy segítse a társadalmi szemléletváltást.

Rendhagyó este az alkotókkal

Exkluzív lehetőség a hivatalos bemutató előtt három nappal, ahol a résztvevők találkozhatnak az alkotókkal és feltehetik az előadással és az öngyilkosság témájával kapcsolatos kérdéseiket. A közönség ízelítőt kap a főpróbahét legnehezebb és legizgalmasabb pillanataiból, részleteket láthat az előadásból, de az alkotók műhelytitkokat is megosztanak velük. Bérdi Márk klinikai szakpszichológus közreműködésével pedig körbejárhatják az öngyilkosságot övező tévhiteket, a figyelmeztető jeleket, a mentális egészség fontosságát és a témával kapcsolatos saját érzéseiket.

A közösségi finanszírozás szerepe

Az öngyilkosság globális probléma, amely kortól, nemtől, életkortól függetlenül minden társadalmi réteget érinthet, ezért a projekt megvalósításához a közösség támogatása nélkülözhetetlen.

A projekt közösségi finanszírozási kampányának célja, hogy az alkotók megtörjék a csendet és párbeszédet indítsanak erről a sokakat érintő, nehéz témáról - miközben egy professzionális, magas művészi színvonalú színházi előadást hoznak létre.

További információk és támogatási lehetőségek a kampány oldalán találhatók:

https://brancskozosseg.hu/muveszet-kultura-szorakozas/vedohalo-szinhazi-projekt-az-ongyilkossagrol

 

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!