A sorozat szerkesztője 2012-ben kezdett el dolgozni az elsősorban fiataloknak szánt bolygó- és holdtérkép-sorozaton, melyek szemléletesen elmagyarázzák, hogy például kikről vannak elnevezve a kráterek a Hold felszínén, milyen szondák, leszállóegységek landoltak eddig a Marson és hol, milyen különleges felszíni alakzat található a Plutón, vagy azt, hogy mi borítja az Io felszínét. Az oktatási ismeretterjesztő munka a bolygókutató szakma elismerését is elnyerte - melyik döntéshozó ne szeretné, ha a tudományt jobban megértené az átlagember -, az elsősorban, de nem kizárólag gyerekeknek szóló első térképek ötletének kidolgozását az Europlanet támogatta.
A nemzetközi szinten is egyedülálló projekt ötletgazdája egyébként nem csak népszerűsíti a tudományt, de kutatja is: háromszor vett részt a Mars Society Mars-szimulációs bázisának munkájában, volt a NASA Ames Center posztdoktori ösztöndíjasa, ahol a Mars Hellas-medencéjét térképezte fel, jelenleg a SETI Institute kutatója és az ELTE BTK docense.
A bolygó- és holdtérkép-sorozatok hét neves hazai illusztrátor és grafikus segítségével öltöttek végső formát: Kőszeghy Csilla a Marsot, Herbszt László a Holdat, Gévai Csilla az Európát, Gyöngyösi Adrienn a Pluto-Charont, Baranyai András a Vénuszt, Pásztohy Panka a Titant, míg Sirály Dóri az Iót hozta tudományosan pontosan, vizuálisan pedig látványosan karnyújtásnyira a bolygók iránt érdeklődők számára.
A karnyújtásnyi távolság szó szerint értendő, hiszen a térképek nem csak posztereken láthatók, de takarókon is. Az, hogy magunkra húzhatjuk és tanulmányozhatjuk a Holdat egy hűvös őszi éjszakán (de jó is lenne ebben a melegben), Kónya Veronika ötlete volt, aki a PlanetsToGo - Bolygók elvitelre projekt üzleti oldalának biztosításáért felelős, és aki a korábbi közösségi finanszírozással befutott ötletek sikereinek nyomán a Brancskozosseg.hu-ra vitte a Naprendszer legismertebb égitesteit.
A Galaktikus ölelés, Csillagközi álmodozó, vagy Kozmikus duó névre hallgató csomagokat is tartalmazó kozmikus ismeretterjesztő kampány a kíváncsiság és a tudományos érdeklődés felkeltése mellett tehát a piacot is teszteli, és egyelőre ezt sikerrel teszi, hiszen a legnagyobb hazai közösségi finanszírozásra specializálódott oldalon, a Brancskozosseg.hun-n máris összegyűlt a kitűzött kampánycél közel negyede.
A vevők számára abszolút kockázatmentes közösségi finanszírozási modell sajátossága, hogy a vásárlók csak akkor kapják meg az előrendelt terméket, ha a kampány eléri a kijelölt célösszeget. Ha nem, akkor hiánytalanul visszautalják a pénzüket - ez utóbbi verzióra a PlanetsToGo-nál a trendek alapján most kevés az esély, látva a Vénusz-takarók, vagy a Mars-poszterek időarányos fogyási sebességét.
Ha nem robban fel egy közeli szupernóva, hamarosan egyre több fiatal fújja majd az ágyból is kikelve, hogy mi a Plútó szívének titka vagy mi fekszik a titani folyóvölgyek ágyában.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!