
A meta adatok, amelyek egyetlen tweettel vagy Instagram fotóval járnak együtt, könnyen felhasználhatók akár arra is, hogy valakinek kirabolják az otthonát. És a betörők gyakran élnek is ezzel a lehetőséggel – írja a Fastcompany.com.
„Közzéteszel egy kis tweetet, ami csak néhány karakter, de valójában sokkkal több adatot posztolsz” – mondta Gerald Friedland, az ICSI audio- és multimédia kutatási részlegének igazgatója. „Az időpont és a földrajzi adatok azonosíthatnak téged. Ha hosszabb ideig csinálod, mindenki láthatja a szokásaidat és könnyen kiszemelhetnek.”
A National Science Foundation 200 ezer dolláros ösztöndíjának köszönhetően a kutatók létrehoztak egy „Ready or Not” nevű biztonsági alkalmazást, amely egy felhasználó Twitter vagy Instagram fiókjának utolsó 30 napban gyűjtött földrajzi koordinátáit mutatja egy hőtérképen. A két szolgáltatást a gimis diákok körében való népszerűségük miatt választották, de tervezik, hogy más közösségi hálókat is intergrálnak a rendszerbe, például a Facebookot.
Az alkalmazás mellett egy oktató weboldalt is létrehoztak, amely a közösségi médiára vonatkozó magánélet 10 elvét sorakoztatja fel. A mantrák között találjuk ezeket is: „Az interneten nem létezik anonimitás!” és „Az Internet nem csak másol, de nem is felejt!”
Bár a biztonsági projekt középiskolai diákokat céloz meg, Friedland szerint a szülőket is szeretnék elérni – végtére is, az ő otthonaikról beszélünk, amelyek kockázatnak vannak kitéve. „Néha a szülők pánikolnak kicsit vagy nem is érdekli őket az egész, de biztosak akarunk lenni abban, hogy az emberek informáltan döntenek az adatvédelmi beállításaikról.”
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!