A ,,Dark Academia” műfaj irodalmi legendái kezdőknek

A ,,Dark Academia” műfaj irodalmi legendái kezdőknek
Az ősz sokunknak a tanulás kezdetét jelenti, de kevesen tehetik csak meg, hogy egy elit iskola lenyűgöző, évszázados történelmet magába foglaló falain belül tanuljanak, esetleg egy titkos társaság részeként az átlag felé emelkedve ,,halhatatlanként” viselkedve létezzenek, és ha nem is szeretnénk a helyükben lenni a sokszor tragikus végzetű sorsuk miatt, egy könyv erejéig a helyükbe képzelhetjük magunkat.

Maga a Dark Academia igazából a tanulás romantizálása, a misztikus, és sötét energiák összefonódása a felsőoktatás környezetével, mivel nagy része az ilyen műfajú regényeknek egy egyetemen játszódik. Bár szerintem nem feltétlenül az egyetem adja meg ennek a hangulatát, hanem a benne rejlő vágy az irodalom és a művészetek iránt.

A következő pár könyv tökéletes arra, ha szeretnénk beleásni magunkat a műfajba, és Richard Papenhez hasonlóan beleesünk néha abba a hibába, hogy halálosan vágyakozunk a festő szépségre, bármibe kerüljön is az.

Donna Tartt-The Secret History

Ha Dark Academia, akkor mindenkinek ez a könyv jut eszébe, és ha nem olvastad, mégis hogy rajonghatsz a műfajért? - Mondaná egy olyan ember, aki nincs tisztában azzal, hogy Tartt nagy eséllyel fűszerezte meg a regényét egy jó nagy adag iróniával, ami szinte már kicsúfolja a sokak által istenített értelmiségi elitet, és a köréjük épülő misztikumot. Mégis ez az a könyv, amit bárkinek ajánlok, és a mai napig sokszor eszembe jutnak a jelenetei.

Adott öt diák, akik nem vegyülve a többiekkel külön tanrendben részesülnek, és csak egy tanártól hajlandóak tanulni, akit viszont istenítenek. Bevezeti őket az ókori kultúra rejtelmeibe, amit a diákok nagyobbra tartanak, mint a jelenben húzódó valóságot. Közéjük érkezik meg Richard, akit hamar beszippant a világuk, és egy gyilkosság kellős közepén találja magát.

Ha lehet ilyet előre mondani, szinte mindegyik karaktert valamiért utálni fogod, és ezzel nincs is semmi baj, pont ez a cél. Azt is utálni fogod, aki gyilkolt, és azt is, akit meggyilkoltak. Közben viszont sokszor fogsz rájuk csodálattal gondolni, és sokszor fogod őket kinevetni, a végén pedig rájössz, hogy valamilyen szinten tényleg ókori istenekként tekinthettek magukra, hiszen egyszerre tűntek tökéletesnek, és a világ legtökéletlenebb embereinek is.

Oscar Wilde- Dorian Gray arcképe

Ez a regény tökéletesen bemutatja, hogy mi történik akkor, ha annyira ifjú és gyönyörű vagy, hogy az öregedés gondolatától is inkább alkut kötnél az ördöggel, hogy örökre fiatal maradhass. Dorian Gray kívánsága valóra válik, és míg a róla festett kép igen, ő maga egy percet sem öregszik. Ahhoz képest, hogy egy rövid történetről beszélünk, a mondanivalója tömör, elgondolkodtat az lét kérdésein, és talán kicsit jobb embernek hiszed magad utána, hiszen a főszereplő férfi hiúsága lenyűgözően taszító annak ellenére, hogy elvileg egy elbűvölő emberről van szó. A férfi szépen lassan a bűnök medrébe veti magát, mígnem rájön, hogy el kell pusztítania azt, amit egykor mindenek felett akart.

Olivie Blake-The Altas Six

Varázslat, versengés, 6 tehetséges fiatal, és Atlas, aki kiváltságos jövőt kínál számukra.

Ez a történet azért különleges, mert a varázslatot nem úgy kezeli, mint egy leírhatatlan, csodálaots dolgot, hanem beleszövi a fizikát és a pszichológiát, olyan fiatal felnőtteket állít elénk, akik jogosan hihetik magukról, hogy jobbak a többieknél. Blake írásai arról ismertek, hogy a karakterek köré épülnek, és a történet inkább háttérbe szorul. Ez szerintem egyáltalán nem baj, ha szeretnél hátradőlni, és élvezni a dark academia világát, hiszen zseniális ez az univerzum, amiről itt olvashatunk. Talán ez az a könyv a Harry Potteren kívül, ahol baromi irigyek lehetünk a diákokra, hogy mit tanulhatnak, és a tanultakat később majd hogyan hasznosíthatják.

R.F. Kuang-Bábel

Az Oxfordi Egyetem Királyi Fordítói Intézete. Szerintem ennyit elég is mondanom.

Pedig ez a könyv nem ennyi. Igen, magával ragad a műfaj tipikus világa benne, de ugyanakkor megismerhetjük vele azt az oldalát is, amiről kevés könyv mesél a műfajban, ez pedig a kolonizáció és a rasszizmus okozta komoly problémák. Otthonából és kultúrájából kiragadott árva gyerek, aki esélyt kap a legnagyobbak közé tartozni, de a fényűző tudományos palota sok terhet is tartogat számára. Kuang írásai szívszorítóak tudnak lenni, példaértékű a regényei mögött rejlő kutatómunka, és szinte hihetetlen, hogy 19 évesen kezdte írni a másik nagysikerű regényét, a Mákháborút. Ezt a könyvet viszont nem is a dark academia miatt ajánlom igazából, mert ez ennél tényleg sokkal többről szól.

Leigh Bardugo-A kilencedik ház

Mit tegyél akkor, ha egy rejtélyes gyilkossági ügy egyetlen túlélője vagy?

Természetesen azt, hogy fogadd el a felkérést, hogy a Yale-en tanulhass, majd legyél részese annak, ami az elit egyetem titkos oldalán folyik, ahol olyanokat tapasztalhatsz meg, amiket még a legrosszabb rémálmaidban sem gondoltál. Bardugo zseniálisan építi fel a mágiával átszőtt világokat, ezt már tapasztalhattuk a Grishaverzumban játszódó könyveinél is. Ezt a könyvet viszont azoknak ajánlom, akiknél a dark academiaban a darkon van a hangsúly. Sokszor durva és groteszk a könyv története, de talán ettől is olyan jó: az elit egyetem egy olyan képzelt oldalát mutatja be, ahol nem a hosszú fekete szövetkabáton, a sötétbordó rúzson és az antik könyveken van a hangsúly, hanem azon, hogy holtakat támasztanak fel.

Így búcsúzóul talán csak annyit mondanék, hogy ha néhol én is úgy írtam, mint egy felfuvalkodott, kiváltságos, különcködő akadémista, az csakis azért lehetett, mert túlságosan jó ez a műfaj, és ha egyszer elolvasol egy ilyen könyvet, utána nehezen engeded el ezt a világot.

forrás: https://bookshop.org/lists/the-dark-academia-book-list

 

 

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!


Zsákai Réka Anita

A METU kommunikáció és médiatudomány szakán tanulok integrált média specializációval. A METU Médiaműhely, és a Digital Hungary gyakornoki programjának tagja vagyok. Szeretek elmerülni kultúra, film …