22. alkalommal díjazták a hazai alkalmazotti grafika legjobbjait

22. alkalommal díjazták a hazai alkalmazotti grafika legjobbjait
A 22. Arany Rajzszög pályázatra rekord mennyiségű, közel 1.400 nevezés érkezett, ezek közül 95 diplomamunka. A zsűri az idén 10 díjat ítélt oda. A beérkezett anyagokból 400 válogatott munkát állítottak ki a szervezők a Belváros szívében – méghozzá igen patinás helyen - a Pesti Vigadóban. Az Arany Rajzszög kiállítás január 4-ig tekinthető meg; ugyanitt egy kamaratárlattal is megemlékezik a szakma a nemrég elhunyt, világhírű Bányai István grafikus illusztrátorról.

Arany Rajzszög Díj: Elismerés a kreatív-szakma legjobbjainak

Az Arany Rajzszög díj a hazai kreatívipar egyik legrangosabb elismerése immár 2001 óta. A megmérettetésen azon szakembereket vagy projekteket díjazzák, akik vagy amelyek kiemelkedő teljesítményt nyújtottak a vizuális kommunikáció terén, a dizájn és a tervezőgrafika világában. Nemcsak a szakmai kiválóságot, hanem az innovációt és a díjra gyakorolt pozitív hatást is megtestesítik.

Életműdíj 2024

Az Arany Rajzszög életműdíját idén Bakos István András Ferenczy-díjas festő, reklámfotós, tervezőgrafikus érdemelte ki több évtizedes kimagasló tevékenységéért. A Magyar Képzőművészeti Főiskolát végzett művész nevéhez számos plakát, kiadvány, installációs kiállítás tervezése, valamint a legelső magyar beatnagylemez borítója is fűződik. Bakos István négy alkalommal nyerte el az Év Legjobb Plakátja díjat, két ízben pedig a Kulturális Minisztérium nívódíját. 2012 óta a Magyar Művészeti Akadémia tagja.

Utóbbi évek kiemelkedő tervezőgrafikai tevékenységéért díj 2024

Az utóbbi évek kiemelkedő tervezőgrafikai tevékenységéért Molnár Pétert díjazta az Arany Rajzszög zsűrije. A rendkívül sokoldalú alkotó kreatív látásmódjának köszönhetően tehetségét nemzetközi területen is bizonyíthatta, de a nevéhez fűződik a Zalakaro si Fürdő, a Vinylize és a Cupler arculata is. Érdeklődése középpontjában mindig a forma és az üzenet által meghatározott szigorú koncepció és a szokatlan megközelítés áll.

 

  • Az Utóbbi évek tervezőgrafikai tevékenységéért járó díj shortlistjére került alkotók: Békés Rozi, Herbszt László, Végh Veronika, Zimmermann Zsolt.

 

Szuverén tervezőgrafika díj 2024

A szuverén tervezőgrafika kategóriában idén Simon Péter Bence kapott elismerést. A Magyar Képzőművészeti Egyetem Tervezőgrafika Szakán diplomázott tervezőgrafikus folyamatosan jelen van a világ tervezőgrafikai, plakátművészeti szemléin, több nemzetközi szakmai szimpózium rendszeres előadója és résztvevője, számos rangos hazai és nemzetközi díj birtokosa. A MOME tervezőgrafika BA-szak adjunktusa, a tipográfia elméletének felelőse, a gyakorlati kurzusok kapcsán felmerülő tipográfiai szemléletet erősítő oktató.

 

  • A Szuverén kategória shortlistjére került alkotók: Kárpáti Tibor, Opla Projekt, Szabó Szabolcs, Tóth Tamás.

 

Arany Rajzszög kulturális díjazott 2024

Az Arany Rajzszög kulturális díjazottja Herr Ágnes lett, aki a Zsdrál Art Kortárs Művészeti Galéria a Ferenczy Múzeumi Centrum számára készített kiadványokért és kiállítástervért részesült az elismerésben. Alkotói tevékenységében kiemelt szerepet kap az optikai alapokon nyugvó megoldások és a grafika határterületeinek ütköztetése. Munkáinak megvalósításában jelentős hangsúlyt helyez a magas minőségű, speciális nyomtatási eljárások és anyagok kombinációjára.

 

  • A Kulturális kategória shortlistjére került alkotók: Farkas Anna, Csuport Andrea, Simon Attila, Vörös Botond.

 

Az év tervezőgrafikai stúdiója 2024

Az év tervezőgrafikai stúdiója a Kreatív Vonalak, Szilágyi József és Nagy Barna lettek. A hatékonyságot és profizmust képviselő, debreceni székhelyű cég az elmúlt több mint 20 évben országszerte több száz vállalkozásnak tervezett stratégiát, arculatot, márkát és honlapot, de munkáik a határon túlra is nyúlnak, hiszen mára mintegy nyolc ország több mint száz városában terveztek már.

 

  • Az Év Tervezőgrafikai Stúdiója kategória shortlistjére került alkotóműhelyek a következők: Brand Bar, Creativon, Mono Design, Royal Rocket.

 

Az év pályakezdő tervezőgrafikusa díj 2024

Az év pályakezdő tervezőgrafikusának járó díjat a zsűri a freelancerként dolgozó Dezső Árpádnak ítélte oda, aki az elismerést egy általa tervezett betűtípussal és egy csomagolástervezési projekttel nyerte el. Tervezői szemlélete középpontjában sokszor a tipográfia áll, amelyben az esztétika, a funkcionalitás és az egyedi történetmesélés találkozik.

 

  • Az Év Pályakezdő Fiatal Grafikusa kategória shortlistre került alkotói: Bencsik Beáta, Magyar Zsófia, Ravasz Antónia, Smátrola Gréta.

 

Az év diplomamunkájáért járó díj 2024

Az év diplomamunkájáért járó elismerést Smátrola Gréta nyerte el a KREA Design Iskola hallgatójaként a FUGA Budapesti Építészeti Központ arculatának megújításával. A fiatal tehetség konzulense Vörös Botond volt.

 

  • Az Év Diplomamunkája kategória shortlistre került alkotói:

 

o Knapecz Máté, Soproni Egyetem,

o konz: Szarka Judit Gabriella és Paulovkin Boglárka

o Torkos Barbara Csenge, Magyar Képzőművészeti Egyetem, konz: Szabó Andrea

o Sved Angelina, MKE, konzulense: Szabó Andrea

o Balogh Zsolt, METU, konzulense: Tóth Judit

o Molnár Erika, METU, konz: Kovács Vera

o Derczbach Dóra, MKE, konzulensei: Auth Attila és Boskovitz Oszkár

o Dezső Árpád, MKE, konzulense: Auth Attila és Boskovitz Oszkár

o Gábos József, MKE, konzulense: Auth Attila

o Perlay Rezső, METU, konzulense: Simon Attila

o Tóth Zsófia, Krea, konzulense: Kathi Zsolt

o Szukics Bettina, Krea, konzulense: Darázs Bódog

(A hosszú shortlistet a pontegyezőségek indokolják, a győztes, Smátrola Gréta viszont jelentős, 15 pontos előnnyel zárt az elsőként, és a diák kategória két vezető helyén is az ő két munkája végzett.)

A magyar tervezőgrafikáért végzett tevékenységért járó díjat 2024-ben rendhagyóan két grafikus vehette át

Auth Attila grafikusművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem docense, tanszékvezetője, tervezőgrafikaspecializáció-felelőse a magyar tervezőgrafikáért végzett munkát elismerő Arany Rajzszög díjat kapott az Országos Tervezőgrafikai Biennálé szervezéséért, szakmaszervezői, valamint oktatási tevékenységéért. A számos rangos díjjal jutalmazott alkotó 1989-től oktat a Magyar Képzőművészeti Egyetem Tervezőgrafika Tanszékén. Munkáját 2005-ben Ferenczy Noémi-díjjal ismerték el.

A magyar tervezőgrafikáért végzett tevékenységért járó díjat idén Vargha Balázs habil. egyetemi docens, a MOME Média Intézet igazgatója is elnyerte. A többek között Ferenczy Noémi-díjjal és Magyar Formatervezési Díjjal is jutalmazott tervezőgrafikus az Arany Rajzszög elismerését az Embléma.hu és Plakát.hu könyvek, kiadványok létrehozásáért, pályázatok szervezéséért, valamint oktatásszervezői tevékenységéért kapta meg.

Kamarakiállítása Bányai István grafikus emlékére

Bányai István igazi Hungaricum, az egyik legismertebb magyar grafikus, illusztrátor a nagyvilágban. Idén lenne 75 éves. A 22. Arany Rajzszög tárlaton ezzel a kamarakiállítással szeretnénk bemutatni egyik legnagyobb hatású néhai illusztrátorunkat. A hiánypótló kiállításon az itthon és külföldön megjelent munkáit, illusztrációit mutatjuk be, mint például a hetvenes években készült magyar filmplakátjait, lemezborítóit, illusztrációit, majd a világhírű koncepcionális-illusztrált könyveit (Zoom, Re-Zoom, The other side), valamint The New Yorker magazin borítóit, Playboy, illusztrációit, társadalomkritikus-életérzéses illusztrációit, animációit, sorozat-rajzait. A kiállítás kiegészítése a jelenleg a MOMÉn is látható életútját és szakmai munkásságát bemutató kiállításnak.

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!