Kiszolgáljuk a tartalomfogyasztók szabadságát

Kiszolgáljuk a tartalomfogyasztók szabadságát
A tartalomfogyasztó - bármit mást állít - a távirányítójával dönt. Olyan ez, mint a válalsztófülke magányossága. Csak itt éppen a szóban preferált természetfilmekről derül ki, hogy legfeljebb a celebek ilyen-olyan természetéről szólnak... Tetteivel azonban rögtön elárulja magát az ember. A televíziózás ma már ugyanis nem egyirányú tartalomszolgáltatás: az interaktivitás lehetőségének köszönhetően azonnal visszajelzést kapunk, hogy merre folyik a fogyasztói igény nagy folyója. Ezért aztán mára a televíziók is inkább olyan tartalomgyártók, akik rögtön lekövetik fogyasztóik igényeit. A számok pedig nem hazudnak, megmutatják a verseny állását. Csikesz Erikával a TV2 médiacsoport értékesítési és digitális igazgatójával beszélgettem, de nem csak a TV2-ről, hanem a modern televíziózásról is szót váltottunk.

2024 márciusa óta vezeted a TV2 Csoport digitális üzletágat – de mi is tartozik a digitális televíziózáshoz? Hiszen a lineáris tévéket is digitális technológiával juttatják el a set-top-box-okba…
Csikesz Erika: Jelenleg Magyarországon a digitális televízió adások set-top boxok segítségével érhetők el, de ez még mindig lineáris televíziózásnak számít, mivel a műsorokat előre meghatározott időpontokban sugározzák. Bár a digitális technológia biztosítja az adások továbbítását, a tartalom és a hirdetések még nem személyre szabottak, így a nézők továbbra is a hagyományos formátumban követhetik a műsorokat.

A lineáris televíziózás továbbra is a legfontosabb, legértékesebb kincs, viszont emellett a streaming szolgáltatások népszerűsége növekszik és az online tartalomfogyasztás egyre nagyobb teret nyer a televíziós piacon. A legfrissebb trendek és a folyamatosan bővülő platformok azt mutatják, hogy a felhasználók – a tartalomfogyasztási szokásaik és lehetőségeik függvényében – számos esetben a digitális és on-demand tartalmakat preferálják. Ezt figyelembe véve a TV2 Csoport számára a digitális tér és a streaming szolgáltatások kulcsfontosságúak. Mint piacvezető lineáris szereplő, folyamatosan dolgozunk azon, hogy a legmodernebb élményt biztosítsuk a felhasználóinknak.

A TV2 Play streaming platform havonta rengeteg felhasználót vonz, az őszi szezon különösen sikeres volt, amikor a TV2 Play nézettsége jelentősen meghaladta a versenytársakét.

A szolgáltatás folyamatos fejlesztése érdekében az idei évben további mérföldkövek várnak ránk. A TV2 Play alkalmazás nemcsak a weben, Android és Apple készülékeken, valamint set-top boxokon lesz elérhető, hanem Android operációs rendszert futtató eszközökön is. További platformok is várhatóak, hogy a szolgáltatás még több operációs rendszeren váljon elérhetővé.

Tapasztalatotok szerint mennyire nyitottak a magyarok a digitális médiafogyasztásra? Mi érdekli a nézőiteket: az ingyenes streaming, a kábeltévés OTT megoldások, az előfizetéses streaming? Milyen szerepe van mindebben a csomag ajánlatoknak?
Az őszi hónapokban a TV2 Csoport az Inspira Research kutatócéggel közösen készített egy erre vonatkozó kutatást. A magyarok alapvetően nyitottak a digitálisan elérhető tartalmakra, a kutatás eredménye szerint a teljes lakosság 28%-a napi szinten fogyaszt streaming oldalakat. A nézők leginkább a számukra érdekes tartalmakat keresik. Természetesen kiemelten fontos számukra, hogy ezeket a tartalmakat különböző árszintek és reklámmennyiség függvényében milyen csomagokban érhetik el. Magyarországon továbbra is kiemelten fontos a szinkron megléte, valamint mostanra már nem csak a 16-29, hanem a 30-49 évesek körében is a tableten/telefonon elérhető, jól működő applikáció is.

A lineáris tévénézők száma, weboldal látogatók, ingyenes és előfizetős streaming nézők száma hogyan alakult? 
A kutatásunk eredményei alapján a különböző médiafogyasztási szokások közül a napi eléréseket tekintve az internetes böngészés áll az élen, második legintenzívebb tevékenység a Facebook használat. A tévénézés a 3. helyen áll, melyet a Youtube használat követ. Ugyanakkor magyar piaci sajátosság, hogy lineáris TV-t még önbevallásos alapon is a teljes lakosság 66%-a nézi naponta, további 15% pedig hetente. Ezzel a heti elérésben a Facebookot továbbra is megelőzi a TV.

A TV2 Play közel 2 millió regisztrált felhasználóval rendelkezik; ők mind ingyenesen érhetik el a TV2 Csoport online tartalmait, mely nagy mértékben támaszkodik a lineáris programstruktúrára. E mellett 2024-ben sikerült megdupláznunk az előfizetőink számát, köszönhetően a kiemelten erős őszi műsoroknak.

A digitális médiafelületeik nézettségének növekedése és ezek bevételeinek növekedése milyen viszonyban állnak egymással? A lineáris piaci bevételekre ennek milyen hatása van – magyarul el lehet kerülni saját magatok kannibalizálását?
A digitális felületek értékesítése alapvetően eltér a lineáris árazástól, azonban a TV2 esetében az integrált csomagoknak köszönhetően áthidaljuk ezeket a különbségeket. Ugyanakkor a TV-s és digitális reklámkampányok egymást nem helyettesíthetik, ellenben nagyon jól kiegészítik egymást. Alapos kampánytervezéssel együttesen jelentős hozzáadott elérést biztosíthatnak a hirdetők számára.

A digitális médiatermékek értékesítését a telekommunikációs partnerek segítségével vagy direktben a fogyasztóknak értékesítve lehet érdemes végezni? Vagy mindkettőre szükség van?
Alapvetően az üzleti élet minden területéről elmondható, hogy több lábon állni kifizetődő. Mi is ebben a szemléletben értékesítjük a digitális médiatermékeinket. Ennek eredményeként jött létre a TV2 Play Prémium és a TV2 Play Zéró. A Prémium szolgáltatásokat a felhasználók a telekommunikációs partnereknél megkötött csomagok mellé igényelhetik, míg a reklám megszakítás nélküli Zéró szolgáltatásunkat direktben vásárolhatják meg a TV2 Play felületén havidíjas, illetve éves előfizetések keretében.

A hagyományos médiavállalatok egyelőre invesztálnak a digitális médiába – de mikor jöhet el, hogy üzletileg is eredményesek lesznek ezek a megoldások?
Az üzleti eredményesség megítélése természetesen a befektetett pénz mennyiségétől és annak várható megtérülésétől függ. A mi esetünkben a digitális térben az óvatosabb, megfontoltabb, de ezzel együtt folyamatos előre haladás hívei vagyunk. A kizárólag online térbe gyártott műsoraink esetében is kiemelten fontos szempont a megtérülés várható mértéke; ez pedig eddig és a jövőben is alapvető szempont a TV2 Csoportnál az új műsorokról való döntések meghozatalakor.

Szét lehet a lineáris és a digitális tévézés eredményességét választani? Vagy az egymásra kifejtett hatást ki lehet számolni?
Jól körülhatárolhatóak, azonban teljesen nem lehet őket szétválasztani. Általánosságban megfigyelhető, hogy a TV-ben nagy nézettséggel futó showműsorok, valamint a reality jellegű tartalmak tudnak az online térben is jelentős forgalmat generálni.

Nyitottatok a podcastok felé is – mennyire váltotta be a reményeket Kiss Ramóna podcastja? Folytatjátok, esetleg más podcastokkal is? Mit tanultatok belőle?
Nagy sikerként gondolunk a TV2 Titkok Ramónával podcastre, hiszen az első két évad aggregáltan több, mint 1 millió videó megtekintést generált a különböző platformokon. Egy új digitális szegmensbe való belépéskor nagyon fontos a kezdeti tapasztalatok mérlegelése és a gyors döntéshozás. Ezért is döntöttünk úgy, hogy a podcastet a TV2 hivatalos Youtube csatornáján is elérhetővé tesszük és ezért is gondolkozunk folyamatosan egyéb podcast platformok bevonásán. Az már biztos, hogy a TV2 Titkok Ramónával 2025-ben új évaddal folytatódik, az első négy adás vendége A Kiképzés című katonai reality két kiképzője, Oravecz Kristóf és Farkas András, továbbá Mihályfi Luca és Hegyes Berci, valamint Krausz Gábor és Szabó András Csuti lesznek. Folytatódik a Házasság első látásra kísérőműsora is, a Házasság extrákkal Orosz Barbarával, ami pedig az újdonságokat illeti, Demcsák Zsuzsa műsorvezetésével hamarosan egy igazán különleges podcast érkezik a TV2 Play-re, Goják Janával pedig a Megasztár után idén a Kísértés kapcsán dolgozunk majd együtt, hogy még jobban színesítsük a reality social tartalmait.

Magyarországon és Kelet-Közép-Európában jóval magasabb a lineáris tévézésre fordított idő, illetve alacsonyabb a digitális megoldások részesedése, mint az Egyesült Államokban vagy Nyugat-Európában – csak idő kérdése, hogy nálunk is a nyugati helyzet jöjjön létre, vagy vannak eltérő társadalmi, kulturális vonások, és más fejlődési utat járhatunk be?
Ennek társadalmi, kulturális és anyagi okai is vannak. Ezzel együtt az látjuk, hogy a nyugat-európai országok fogyasztói szokásai sem azonosak. Jelentősek a különbségek a médiafogyasztási szokások között például a skandináv és a mediterrán országok között is. Emiatt minden ország más és más utat jár be.

A világ leginnovatívabb technológiai vállalatai, óriási pénzügyi háttérrel indultak a médiatartalom piacának meghódítására – hogyan tudják a tévétársaságok Európában, Magyarországon tartani velük a versenyt? Mi segíthet az innováció felpörgetésében, lehet a lokális tévéknek előnyük a techcégekkel szemben?
Magyarországon a lokális/globális tényezők mentén szerencsére nagy előnyünk van: a múltban is rendkívül erős volt a magyar tartalomgyártás; valamint a színházi élet is erős és népszerűek a színészek. A magyar közönség szereti a magyar szereplőkkel gyártott hazai tartalmakat, amelyeket mi és a konkurenseink is évről évre nagy mennyiségben készítünk a közönség nagy örömére.

A hazai digitális médiatartalmak hirdetési megoldásai sokkal kevésbé kitettek az adblockereknek, illetve ezek valóban brand safe környezetek, a globálisoktól eltérően – értékelik ezt a hirdetők, a médiaügynökségek a reklámidők vásárlásakor?Véleményünk szerint értékelik, azonban nem megfelelő mértékben. A jelenleginél szélesebb körű piaci összefogásra lenne szükség, hogy a hazai tartalmak valódi értékét jobban kihangsúlyozzuk.

Mit lehet tenni a hirdetők megtartásának érdekében? Milyen szerepe van az edukációnak, innovatív értékesítési megoldásoknak?
A hirdetők megtartása érdekében folyamatosan új termékeken, felületeken dolgozunk, amelyeket akár meglévő, klasszikus ajánlatunkhoz csomagolva, akár önállóan is elérhetővé teszünk, hogy megfeleljünk az ügyféligényeknek. Természetesen fontos, hogy a jövőben is partnereink között tudhassuk azokat, akik már korábban is bizalmat szavaztak nekünk, de az is, hogy új ügyfeleket is meggyőzzünk. Ahhoz, hogy egyre diverzifikáltabb értékajánlatunkat át tudjuk adni leendő partnereinknek, szükség van edukációra, ezért is vagyunk jelen olyan konferenciákon, eseményeken, amelyek lehet, hogy más televíziónak komfortzónán kívüli területnek tűnhetnek. Mint az élet minden területén, a mi fejlődésünkhöz is nélkülözhetetlen az innováció: fontos, hogy bizonyos dolgokat merjünk másképp csinálni, ahogy a többség, vagy akár másképp, ahogy tavaly mi csináltuk. Ez persze nem arról szól, hogy csak azért is másképp akarjuk csinálni, hanem arról, hogy piaci pozíciónkból adódóan fontos és szükséges, hogy mi járjunk először egy úton. Gondolok itt például a jegyértékesítésre, az emelt díjas nézői szavazásra, a merchandisingra, sikerműsorainkhoz kapcsolódó események szervezésére, vagy akár olyan lineáris műsorainkhoz kapcsolódó tartalmakra, amelyek a digitális térben önálló életre is képesek.

Mit jelent a hazai tévék számára, hogy egyre több nemzetközi vállalat régiós hubokba szervezi a reklámvásárlását? Hogyan lehet a digitális költéseikhez csatlakozni – amikor jellemzően a nekik egyszerű, mindenhol elérhető globálisok felé terelik költéseiket?
A legjobb, amit tehetünk, ha felzárkózunk a technológiai elvárások mentén a globális partnerek szintjére. Ez értelemszerűen kis lépésekben egy előre átgondolt stratégia mentén valósítható meg profitábilis módon. A programmatic vásárlások „beengedése” a TV2 Play-re nem újkeletű dolog, de azt gondoljuk, hogy további innovációk kellenek, hogy lépést tudjunk tartani az átalakulóban lévő trendekkel. Kiemelten fontos továbbá megértetni az ügyfelekkel, akár régiós szinten is, hogy az árérzékenység és a kényelem nem biztos, hogy a két legjobb pillér a médiavásárlás során, hiszen az Atmedia és az RTL Sales House közös kutatása is bizonyította, hogy a lokális tartalmak mellett elhelyezett hirdetések sokkal jobban teljesítettek, mint a globális oldalakon „darált” megjelenések.

Mennyire telítettek már most 2025-év elején az éves reklámblokkok? Menyire nyitottak az év közbeni további reklámblokk értékesítésre? Vannak új hirdetési termékeik?
A január az előző évekhez képest nyugodtabban indult, azonban a február esetében látunk egy kisebb túlkeresletet a piacon. Ez egyelőre szezonálisnak tűnik és még az abszolút kezelhető tartományba esik.

Mennyiben változott az árazás és az inventory rugalmassága – növekvő vagy csökkenő keresletnél bátrabban nyúltok ezekhez az eszközökhöz?
Erre a kérdésre alapvetően a sales house-ok tudnának megfelelően válaszolni. Összességében csökkenő kereslet esetén nyílik lehetőség mind az árak, mind a reklámblokkok hosszának és számának a csökkentésére. Növekvő kereslet esetén a blokkok hamar megtelnek, míg az áraknál kihívást jelent a tárgyalási időszakban kötött megállapodásoktól magasabb árakat érvényesíteni.

Az árazás kapcsán az infláció csökkenésével milyen mértékű emelés várható 2025-ben? Minek van legnagyobb hatása a kalkulációtokra: béremelés, euró árfolyam, infláció?
Az utóbbi évek áremelései egy évtizedes magyar reklámpiaci probléma kezelésének első lépései voltak, azonban csupán a startot jelentették egy hosszú úton. Az árak elindultak a jó irányba, de a magyar reklámpiac a régiós országokhoz képest továbbra is alacsony árszintet mutat, további áremelések szükségesek. Korábban magasabb infláció esetén mérséklődött a reklámpiaci áremelések reálértéke; míg alacsonyabb infláció mellett most ebben a tekintetben is léphetünk egyet előre. A kalkulációnkra a múltból hozott alacsony árak öröksége van a legnagyobb hatással, míg ezzel párhuzamosan egyre nagyobb a piaci igény a hazai, saját gyártású produkciókra, melyeknek ára van.

Hogyan viszonyulnak a CTV-hez? Mennyire hisznek benne? A hirdetőknek mennyire van igénye erre?
Tudjuk, hogy a CTV lehet a következő pár év nagy inventory növelő eszköze a hazai és a nemzetközi piacon is, így folyamatosan foglalkozunk a témával és dolgozunk a lehetséges megoldásokon. Az Atmedia visszajelzései alapján nagy igény van a CTV megjelenésekre, ez tovább erősít minket abban, hogy érdemes ebbe fektetni.

Mennyire hiszel az Adressabble TV erejében, vagyis hazai lehetőségeiben?
Az Addressable TV lehetőségét egy picit távolabbi időszakban látjuk a magyar piacon. Ennek oka, hogy a magyar reklámpiaci árak továbbra is alacsonyak, az Addressable TV hirdetések magasabb költsége pedig nehezen monetizálható. A háztartási adatok esetén is szükség lenne a telekommunikációs szolgáltatók és a tartalomszolgáltatók közötti erősebb együttműködésére.

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!


Csermely Ákos

Producer, konferenciaszervező, igazság- és következménykutató, álmodozó. Bemutatkozás három féle módon: – I./III. üzleti, kicsit másképpen – II./III. Évszámokban, – III./III. Szubjektíven …