A deszkázás alatt eddig azt értettük, ha valaki gördeszkával közlekedett, azonban a szó új jelentést hordoz. Magyar fordításban így nevezik a plankinget, vagyis azt az internetes jelenséget, amikor emberek szokatlan helyszíneken - mit sem törődve a környezettel - egy falécet utánozva hasra fekszenek, és erről a testhelyzetről készített fotókat közzéteszik az interneten. A képek bizonyítják, hogy egy kis őrültségért nem kell a szomszédba menni: láthatunk kerti ruhaszárítón, kéményen, sziklaperemen vagy éppen háztetőn hasalókat. A planking művelése nem árt senkinek, de az egymást túllicitálni kívánó „rajongók” veszélyes szituációkba is kerülhetnek. Számos sérülés gyűjthető be a fogak kitörésétől kezdve a bordatörésig. Egy tragikus baleset hívta fel a figyelmet az amúgy veszélytelen, Ausztráliából indult, de brit gyökerű internetes idétlenségre. Plankingelés közben ugyanis egy fiatal kizuhant egy hetedik emeleti erkélyről, és szörnyethalt. Annál sikeresebb a kép, minél nagyobb nyilvánosság előtt készül, és minél több ember látható rajta hason fekve. A teljesen értelmetlen őrület már a sztárokat is elérte: Katy Perry énekesnő is a "deszkázók" táborát gyarapítja. Miután tulajdonképpen mindenhol - mozgólépcsőn, toronyban, korláton - járt már egy-egy plankingelő, villámgyorsan elmúlt az újdonság varázsa.
Érkezett az újabb „mutáció”, az owling, ami lényegében ugyanaz, mint hullamereven fekvő társa, a planking, csak itt egy ágon ülő bagoly pozícióját felvéve, vagyis felhúzott lábbal ülve kell minél lehetetlenebb helyeken fényképezkedni.
Az owlingőrület lecsengése után egy még értelmetlenebb hóbort kezdődött el: a milking, aminek lényege, hogy az önként vállalkozók váratlan időpontban, minél szokatlanabb és feltűnőbb helyszínen egy üveg tejet öntenek a fejükre. Továbbfejlesztett változata a portózás, vagyis borral locsolás, - szigorúan fehér ingben.
Ezek után egy újabb internetes őrület a horsemanning szedi áldozatait, amihez egy 1920-as fotó adta az ötletet. Egy-egy élethű felvétel kedvéért a képen résztvevők „lefejezik” magukat. Földön fekszenek miközben fejük – valójában egy másik személy feje – testüktől távol, önálló életet él. A horsemanning elnevezés a fejnélküli lovasból származik, akinek alakja néha felbukkan a középkori történetekben.
Ma már nehéz újat mutatni táncban, ezért egyre vadabb dolgokat találnak ki. Az egykor nagy népszerűségnek örvendő Gangam Style mára leáldozott, mert itt az új trónkövetelő, a Harlem Shake, amiben a résztvevők esztelenül rázzák magukat. Lényege, hogy elindul a DJ Baauer által feldolgozott Harlem Shake című, zenének nevezett zörej, majd egy fura maszkos figura zavaros mozgásba kezd. A videó második felében rengeteg ember csatlakozik a sisakos táncolóhoz. A kivitelezésnek csak a fantázia szab határt, a groteszk maszkokban vonagló szereplők feltűnő öltözéket viselnek - vagy éppen azok hiányában tombolnak. Videója válogatja, hogy milyen táncot látunk, de többnyire a szereplők őrülten rázzák magukat, esetleg szexuális aktusokra emlékeztető mozdulatokat mutatnak be.
Sokak szerint az unatkozó fiatalok körében ezek az ostobaságok a feltűnési viszketegség legújabb megnyilvánulása. Köztudott, hogy az emberi butaság határtalan, felgyorsult a világ, ezek az értelmetlenségek gyorsan feledésbe merülnek, helyükre jön egy újabb „egy bolond százat csinál” jelenség, amin már meg se fogunk lepődni.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!