Az atlétikai világbajnokság hidratációs partnere, a Szentkirályi szakértőt kért fel arra, hogy magyarázza el a sportteljesítmény és a megfelelő hidratáció közötti kapcsolatot. A rendszeres testmozgás amellett, hogy kedvezően hathat a közérzetünkre, önbecsülésünkre és önbizalmunkra, szervezetünkre is számos jótékony hatással lehet, mivel kiegyensúlyozza az energiaháztartást, karbantartja a szív-és érrendszert, valamint javítja az izom-zsír arányt, aminek hatására fittebbek lehetünk. Kőrösi Éva, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége sportdietetikus munkacsoportjának vezetője szerint a kimagasló sportteljesítmény eléréséhez nem elég megtalálni a számunkra megfelelő mozgásformát, arra is érdemes odafigyelni, hogy mennyit és mikor iszunk.
A szervezet normál működéséhez alapesetben napi 1,5-2 liter folyadékbevitel ajánlott. Rendszeres testmozgás esetén, a dehidratált állapot megelőzéséhez azonban ez a mennyiség nem elegendő.
A sport és a hidratáció kapcsolata
„Sportoláskor a verejtékezés akár az 1,8 kg/órát is meghaladhatja, amely során vizet, elektrolitokat és ásványi anyagokat veszítünk, az optimális teljesítmény eléréséhez azonban elengedhetetlen az elektrolit- és a folyadékháztartás egyensúlya. Amennyiben ez az egyensúly felborul, fáradtságot, szédülést, fejfájást, rosszullétet tapasztalhatunk, de a kiszáradás és a fizikai aktivitás együttes hatására ritkán hőbetegség is kialakulhat, ami izomgyengeséggel, izomgörccsel, ájulással is járhat” - mondja Kőrösi Éva sportdietetikus. Tehát minél hosszabb ideig, nagyobb intenzitással és magasabb külső hőmérsékleten mozgunk, annál gyorsabbá és nagyobb mértékűvé válhat a dehidratáció, amellyel párhuzamosan csökken a teljesítőképességünk.
Annak érdekében, hogy elkerüljük a kiszáradást és az ezzel járó teljesítménycsökkenést, a napi átlagos minimum folyadékbevitel mellett, a testmozgást megelőző egy-két órában ajánlott további 4-6 deciliter víz fogyasztása is. Amennyiben az aktivitás időtartama eléri az egy óra környékét, közben is ajánlott inni 15-20 percenként 1,5-3 deciliter folyadékot.
„A tiszta víz az emberi élet számára elengedhetetlen, a kimagasló sportteljesítményekhez pedig fokozottan szükséges - ezt nem csak az idei Atlétikai VB hidratációs partnereként állítjuk. Magyarország rendkívül szerencsés helyzetben van, hiszen a Kárpát-medencében található Európa egyik leggazdagabb természetes ásványvízlelőhelye. Érdemes tehát élnünk ezzel a kiváltságunkkal, és minél több, megbízható forrásból származó vizet fogyasztanunk, különösen sportolás során” – mondta Bara Boglárka, a Szentirályi senior brand menedzsere.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!