A tripofóbia esetében nem csak az a lényeges, hogy mi ez és honnan jön, legalább ilyen érdekesek és tudománytörténeti szempontból tanulságosak felfedezésének körülményei is. Erről a fóbiáról ugyanis úgy gondolják, hogy az interneten terjed, például a közösségi médián megosztott fotókat nézegetve lesz úrrá az embereken az irracionális ellenérzés.
A tripofóbia híre egy évtizeddel megelőzte a tudományt. Magát a nevet a hivatalos leírás előtt nyolc évvel, egy internetes fórumban használta először egy ismeretlen ír nő. Az ilyen érzésekkel küzdő emberek különböző weboldalakon és Facebook-csoportokban igyekeztek megosztani érzéseiket, és egymást támogatandó az általuk rettegett lyukacsos dolgok fotóit. Többször írtak Wikipedia-szócikket a dologról, amit az online enciklopédia szerkesztői ugyanennyiszer le is töröltek a megbízható források hiánya miatt.
A tripofóbia a tudomány szemében még évekig nem létezett. Ugyanúgy benne volt a pakliban, hogy egy eddig valóban nem ismert jelenségről van szó, mint az, hogy az egész egy félrement mémből kinőtt médiapszichózis.
Az essexi kutatók, Geoff Cole és Arnold Wilkins első vizsgálatai 286 felnőtt megkérdezése alapján megállapították, hogy a férfiak 11 százaléka, a nők 18 százaléka viszolyog a lyukacsosságtól és az érzés intenzitása a fóbiáknak megfelelő.
Az adatok alapján arra jutottak, hogy az emberek 15 százaléka tripofóbiás. Egy 2023-as kínai kutatás ezt 17,6 százalékra tette. Cole és Wilkins legfrissebb kutatása ugyanakkor lefelé korrigált és az emberek 10 százalékára jellemző állapotként írta le.
Olvasd el a teljes ckket ide kattintva.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!