“Saját magunkban megtaláljuk azt a támaszt, amit más emberekben keresünk”

“Saját magunkban megtaláljuk azt a támaszt, amit más emberekben keresünk”
“Képes vagy-e belenézni a tükörbe, és azt mondani a tükörképednek, hogy szeretlek? Ha még nem próbáltad, érhetnek meglepetések. Nem is olyan könnyű feladat” - mondta Dadányi Anna a 29. Digital-Media Hungary konferencián tartott előadásában, ahol arról beszélt, hogyan segít a fejlődésben az önismeret és önszeretet.

“Kezdjük azzal, mi lenne, hogy ha azt mondanám: minden, ami hiányzik az életetekből, bennetek van, csak még nem kerestétek? Gondoljunk csak bele: leszületünk, kapunk egy karaktert, elkezdjük felöltöztetni, elkezdünk élni. Az egyetlen eszközünk, hogy megnézzük, mások hogy csinálják. Nem másolni akarjuk őket, csak eltanulni, hogyan is kéne élni. Ám ha ránézünk a “játékban” a rangsorra, azt látjuk: bár valaki ugyanolyan régóta játszik mint mi, mégis előrébb tart. Van valamije, ami nekünk nincsen, és mi is vágyunk rá. Ilyenkor elgondolkozunk, mit is csinálunk rosszul?” - kezdte Dadányi Anna.

“Annyi marad, hogy belenézzünk a saját lelkünk szemébe, ami már régen várja, hogy észrevegyük őt. Elkezdünk azon gondolkozni, nem belül van-e a probléma: az érzelmeinkben, gondolatainkban, de legfőképpen az önmagunkkal való kapcsolatunkban?”

A meditáció segít a siker felé vezető úton

“Mi nyugtatna meg titeket egy megpróbáltatás esetén? Talán ha olyan csapat lenne a hátatok mögött, akik megbízhatók. Akik ismerik egymás gyengeségeit, erősségeit, de már összeszokottak és szeretik egymást. Ez a csapat saját magunkban is ott van. Saját magunkban is megtaláljuk azt a támaszt, amit más emberekben keresünk” - hangsúlyozta Dadányi.

Szerinte nem arról van szó, hogy ne kellenének más emberek körénk. Ha viszont kialakítunk egy kapcsolatot saját magunkkal, és tudjuk, hogy miben vagyunk jók, az stabil belső támaszt nyújt. “Ha megkérdezünk valakit, mi a célja, általában olyasmiket fogunk hallani, mint: pénz, munka, kapcsolat, esetleg egészség (ha az éppen nincs). Általában azt hisszük, ha ezeket elnyerjük, egy bizonyos érzést fogunk átélni: boldogságot, nyugalmat, szeretetet. De ha még tovább megyünk ezen az önismereti úton, rájöhetünk, hogy a céljaink nem feltétlenül adják meg ezeket az érzéseket. Önismeret nélkül nehéz hosszútávon sikeresnek vagy boldognak maradni” - fűzte hozzá Dadányi Anna, akinek rengeteget segített a meditáció.

“Ha valaki öt percnél többet beszélget velem, az őrületbe kergetem azzal, hogy minden kérdésére azt válaszolom: én meditálok. Persze, ez nem kapcsol ki mindent rossz érzést az életemben - most is izgultam, mielőtt feljöttem a színpadra -, de segít könnyebben venni az akadályokat. A meditáció nem kell, hogy valláshoz kötődjön, hiszen kutatások is bizonyítják, hogy a hatására jobban tudjuk kezelni a stresszt. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a meditáció professzionális álmodozóvá tesz. Ha elkezdesz meditálni, elkezded megélni a saját érzéseidet. Már nem tudod őket elnyomni a rohanó világ kedvéért, hanem szembe kell nézned velük. És hogy miért jó ez? Ha valaki belekezd a rengeteg meditáció valamelyikébe - például egy vizualizációs meditációba -, az könnyebben képzelheti el saját magát egy olyan helyzetben, ahol már megvalósult a célja. Ez rá is tesz a sikerhez vezető útra. Én például sokszor elképzeltem, hogy rajta leszek a moziban a stáblistán, mint vágó, ami meg is történt. Többet foglalkoztam vele, hogy higgyek magamban, mint bármelyik másik részével a feladatnak. Akár azt hiszed, hogy képes vagy rá, akár azt, hogy nem - végül igazad lesz” - mondta Dadányi Anna, aki szerint a jó döntésekhez is kell egyfajta nyugalom, de ezt is meg tudjuk magunkban találni. Ha rájövünk, hogy minden helyzetet túl tudunk élni, akkor elmúlik a kiszolgáltatottság érzése.

“A boldogság nem csak cél, hanem eszköz is. Kell a reménye ahhoz, hogy tényleg beletegyük a szükséges munkát az adott feladatba, ami így sokkal jobban fog sikerülni. Ha influenszerként nincsen valódi önismereti alapod, amivel belekezdenél a tartalomgyártásba, akkor vagy a közönséged fog elpártolni tőled, vagy te magad fogod abbahagyni. Hogy gyorsan összefoglaljam: a kapcsolatok kiépítéséhez is kell, hogy megtanulj kapcsolódni önmagaddal. Ha ez sikerül, teljesen átalakulhat az életed. Saját magadnak örökké ott leszel, örökké tudsz magadra támaszkodni, ezért ez a legszorosabb kapcsolatod, ami valaha is átélhetsz. Egyes kérdések elindíthatnak ezen az úton: például, hogy mit szeretsz önmagadban, vagy mivel foglalkoznál szívesen. Még ha nem is látod, hogy haladsz, valójában ezekkel a gondolatokkal fejlődhetsz a legtöbbet.”

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!


Rónyai Júlia

Londonban végeztem nemzetközi kapcsolatok, illetve nemzetközi újságírás szakon. Szabadúszó újságíró, kreatív szövegíró és podcast műsorvezető vagyok, többek közt a Digital Hungary, a HVG és a …



Kapcsolódó előadó: Dadányi Anna