Az American Psychological Association (APA) kutatása szerint a nyaralások jelentősen hozzájárulnak a stressz csökkentéséhez, mivel a munkahelyi és mindennapi stresszt okozó környezetből való kiszakadás lehetőséget ad a mentális és fizikai feltöltődésre. Ez a folyamat segít visszaállítani az eredeti stresszmentes állapotot, ami hosszú távon növeli a produktivitást és javítja az általános egészségi állapotot. Az APA kiemeli, hogy a nyaralás alatt a munkavállalók elszakadhatnak a stresszt okozó környezettől, ami pozitív hatással van a szív- és érrendszeri egészségre, valamint javítja az alvás minőségét és a munkahelyi teljesítményt is (American Psychological Association).
Minden második ember veszi csak ki az éves rendes szabadságát
Az amerikai Project Time Off Study kutatása alapján a résztvevők 55 százaléka az, aki nem is veszi ki az éves, rendelkezésre álló szabadságát. Ami talán ettől is meglepőbb, hogy a szabadságon lévők 41 százaléka belenéz a munkahelyi ügyeibe, átfutja az e-mailjeit, vagy bejelentkezik egy-egy fontos hívásba, tehát nem tud teljesen a nyaralásra fókuszálni, pihenni. Sőt, a munkavállalók 84 százalékával előfordult már, hogy lemondott egy-egy utazást munka miatt. „Nem meglepőek ezek a számok, mi magunk is sokszor tapasztaljuk, hogy a munkavállalók, különösképpen a vezető pozícióban dolgozók nem veszik komolyan a pihenés munkára gyakorolt hatását. Ők különösképpen az év második felében fogják érezni, hogy hatékonyságuk csökkent" - tette hozzá Nagy Béla, a Comline Budapest vezető trénere.
Kiknek van leginkább szüksége pihenésre
Az évente 120 cég közel 2000 értékesítőjét képző magyar tréningcég, a Comline Budapest jelenlegi, hazai ügyfélállományán azt tapasztalja, hogy a cégvezetők és különösen második embereik, továbbá az értékesítési vezetők munkaköre tartozik a legstresszesebb pozíciók közé. "Természetesen mindenkinek van mit kipihenni nyáron, de ha a cégvezetők, helyetteseik és az értékesítési vezetők nem pihennek, az könnyen a rozsdásodás, kiégés jelenségéhez fog vezetni. Tapasztalataink szerint a kipihent dolgozók produktivitása legalább 15 százalékkal meghaladja azokét, akik nem vették komolyan a nyári pihenést" - tette hozzá Nagy Béla.
Az immunrendszer is megérzi a stresszt
A Semmelweis Egyetem hazai kutatása szerint azonban a nyaralás is tud stresszel járni. Gyakran előfordul, hogy az alapvetően gondterhelt munkahelyi szituációra még rárakódik az utazással kapcsolatos tervezés, vagyis már egy eleve halmozottan stresszes állapotban indul útnak a munkavállaló, amelyek nyomot hagyhatnak az immunrendszeren. „A stressz a legnagyobb ellenség, ha döntési helyzetekről és hatékonyságról van szó, ha pedig már ez az immunrendszert is megtépázza, akkor biztosan komolyabb pihenésre van szükség" – tette hozzá Nagy Béla.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!