
Stressz
A rengeteg stressz rövid időn belül kimeríthet minket mentálisan és akár fizikálisan is. A feszültség pedig napról napra növekedhet, ezért koncentrációs zavarok is felléphetnek. Hiába szeretnénk minden teendőt megfelelően ellátni, előfordulhat, hogy elfelejtünk dolgokat vagy egyszerűen csak nincs erőnk befejezni azokat.
Ráadásul a stressz alvászavarhoz, étkezési problémákhoz és hosszú távon depresszió kialakulásához is vezethet. A legjobb megoldást természetesen a stressz csökkentése jelenti, aminek érdekében tanácsos pszichológus vagy coach segítségét kérni. Mindenekelőtt pedig próbáljuk megtalálni a feszültség forrását, illetve átszervezni a napjainkat és kevesebb terhet cipelni a vállunkon.
Kiégés
A túlhajszolt életmód és a pihenés hiánya egyaránt kiégést eredményezhet. Legfőbb tünetei között a teljesítőképesség romlása és a demotiváltság, illetve a teljes apátia is megtalálható. Azonban a kiégés előtt akár erőteljes lelkesedés és “túlpörgés” is tapasztalható, amit stagnálás, majd frusztráció válthat fel. Az egész folyamat egy ördögi körforgásként jellemezhető, ugyanis a kiégés után átmenetileg ismét visszatérhet a lendület.
Kezeléséhez gyakran szakember szükséges, amennyiben munkahelyváltásra vagy a körülmények megváltoztatására nincs lehetőség. A Burnout-szindróma leküzdéséhez érdemes egy próbát tenni a stresszoldó és relaxációs technikákkal is, de ha ezek nem vezetnek sikerre, akkor egy pszichológus felkeresésére tanácsos mihamarabb sort keríteni.
Helytelen étkezési szokások
A magas szénhidráttartalmú ételek fogyasztása vércukorszint-ingadozást okozhat. Ennek egyenes következménye lehet a fáradtság és a dekoncentráltság is. Fogyasszunk összetett szénhidrátokat tartalmazó ételeket – a fehér kenyeret cseréljük teljes kiőrlésűre, és kerüljük az ultrafeldolgozott élelmiszereket is.
A vitaminhiány szintén ronthatja a szellemi teljesítményünket. A vitaminszükséglet biztosításához fogyasszunk minden nap zöldséget és gyümölcsöt, de egy megfelelő multivitamin-készítménnyel is támogassuk a szervezetünket. Ugyan a vitaminok pótlása és az ezzel járó pozitív egészségügyi hatások megjelenése több hetet is igénybe vehet, de a vitaminszükséglet fedezése után már érezhetően koncentráltabbak és fittebbek lehetünk.
Mentális zavarok
Bizonyos mentális problémák – többek között a generalizált szorongás és az ADHD – is állhatnak a dekoncentráltság hátterében. Ezeket minden esetben pszichológusnak vagy pszichiáternek kell diagnosztizálni, majd a megfelelő kezeléssel orvosolni. A szakorvosi vizsgálaton pontosan fény derülhet a baj forrására, amely lehet, hogy kizárólag gyógyszer segítségével kezelhető.
Minél hamarabb felismerjük a problémát, annál könnyebben kezelhetjük. Ha ilyesmire gyanakszunk, ne késlekedjünk a segítségkéréssel. Forduljunk szakemberhez, és tegyünk aktív lépéseket a kiegyensúlyozott mindennapok felé. Sokszor már néhány életmódbeli változtatás is jelentősen javíthatja a közérzetünket, illetve visszaszoríthatja a tüneteket.
Alváshiány
Rohanó társadalmunkban az alváshiány kezd egyre nagyobb teret hódítani. Ehhez hozzájárulnak azok a könyvek és előadások, amelyek a sikeresség érdekében napi 4-5 órás alvást javasolnak, hogy több mindenre jusson időnk napközben. Azonban elegendő mennyiségű és megfelelő minőségű alvás nélkül képtelenek vagyunk normálisan funkcionálni.
Fordítsunk tehát időt a pihenésre, és tervezzünk napi 7-9 órányi alvással. Alakítsunk ki egészséges alváshigiénés szokásokat, azaz lefekvés előtt 1-2 órával már mellőzzük a digitális eszközök használatát. Térjünk nyugovóra és keljünk fel minden nap ugyanabban az időpontban, ezzel beállítva a biológiai óránkat. A legfontosabb, hogy alvás előtt próbáljunk minél nyugodtabb környezetet teremteni.
A folyamatos dekoncentráltság hátterében stressz, kiégés és mentális problémák, illetve rossz étkezési szokások is állhatnak. Figyeljünk oda tudatosan a szellemi és fizikális egészségünkre, szükség esetén pedig menjünk el minél hamarabb legalább egy általános vizsgálatra. Ha a teljesítőképességünk jelentősen csökkent, és egyelőre nem látunk kiutat ebből a helyzetből, tegyük meg még ma az első lépést a változás felé!
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!