Különös kanyarokkal jár a nők biológiai korára nézve a terhesség – derült ki harvardi tudósok kutatásából. A Cell Metabolism hasábjain megjelent beszámoló szerint egy terhesség kihordása különböző komplikációk nélkül is komoly stresszteszt, a különleges feladat terhe alatt ugyanis a nők szervezete a biológiai kort tekintve 2 évet öregedhet. Szülés után azonban, a gyermek szoptatásának idején, a biológiai kor visszaáll, és akár fiatalabb képet is mutathat, mint a terhesség előtt.
A biológiai kor a kronológiai korral szemben a szervezet állapotát tükrözi, és általában a genetikai és egészségügyi háttérből, a szervezetet érő stresszből, étrendből és életmódból számítható ki, matematikai algoritmussal. Ha például egy szerv biológiai kora öregebb, mint a kronológiai, az azt jelenti, hogy több károsodás érte, jobban elhasználódott adott idő alatt.
A Harvard Egyetem munkatársa, Vadim Gladyshev 68 várandós nőtől gyűjtött vérmintákat, és ezeket elemezve vizsgálta az epigenetikus változásokat, amiből a sejtek öregedésére következtetett. Az eljárás lényege, hogy a DNS metilációját méri – a metilcsoport hozzáadódása az epigenetikai változás, ami az öregedéssel halmozódik –, amellyel kimutatható, hogy egyes szövetek milyen gyorsan öregszenek.
Kiderült, hogy a szervezetet érő stressz a harmadik trimeszterben volt a legmagasabb, később azonban teljesen a visszájára fordultak a dolgok. Bár a terhesség alatt a kronológiai korukat 1-2 évvel megelőzték, szülés után három hónappal azonban már 3-8 évvel fiatalabbnak tűntek.
A hatás valamivel enyhébb volt azoknál, akiknek már a terhesség előtt is nagyobb volt a testsúlyuk, és erősebb volt azoknál, akik kizárólag szoptatással táplálták a gyereküket.
Olvasd el a teljes cikket ide kattintva!
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!