Túl sok minden történik: hogyan navigáljunk az információs káoszban?

Túl sok minden történik: hogyan navigáljunk az információs káoszban?
A világot elárasztó hírfolyam egyre nehezebbé teszi a valóban fontos információk kiszűrését. A tudatos manipuláció és az információs túlterhelés miatt sokan inkább feladják az aktív tájékozódást, ezzel azonban kiszolgáltatottá válnak. Hogyan lehet navigálni az információs káoszban? Miért fontos kilépni a saját buborékunkból? És hogyan segíthet a stratégiai gondolkodás a valóság pontosabb megértésében? Erről beszélt Pogátsa Zoltán közgazdász múlt szerdán a DigitalHungary Klubban.

“A mai világban az egyik legnagyobb kihívás, hogy az információáradatból kiszűrjük a valóban lényeges dolgokat. Döbbenetes mennyiségű információval árasztanak el minket, hogy ne legyen időnk feldolgozni, és ezzel manipulálhatóvá váljunk” - kezdte a szakértő.

A tudatos információs zajkeltés, azaz a "flooding the field" stratégia, amelyet Trump kampánycsapata is nyíltan használt, arra épít, hogy egyszerre több tucat fontos, illetve jelentéktelen hírt dobnak be. Így emberek figyelme szétforgácsolódik, az ellenállás csökken, és az igazán jelentős folyamatok átláthatatlanná válnak.

A közgazdász szerint éppen ezért minden nagy horderejű bejelentés után érdemes megvárni, hogyan reagál a piac, a közvélemény, és a szakértők, mielőtt elhamarkodott következtetéseket vonnánk le.

Figyeljük a többi buborékot is!

Az egyik legfontosabb kérdés, honnan szerezzük be az információinkat. Pogátsa szerint egyre többen adják fel az aktív informálódást, mert a világ túl bonyolulttá vált, ezzel azonban kiszolgáltatottá válnak: "Nem elég a saját buborékunkban mozogni, mert így nem fogjuk érteni a világ valódi folyamatait. Nem kell szeretni Kínát vagy egy ellentétes politikai oldalt, de fontos figyelni rájuk, hogy megértsük, milyen fogalomkészletet és ideológiákat használnak. Bárhol is állunk, hiba lebecsülni az “ellenoldalt”, csak azért, mert megvetjük őket” – hangsúlyozta a közgazdász.

Emellett alapvető hiba bináris logikával gondolkodni: bár az emberek szeretik azt hinni, hogy a dolgok fekete-fehérek, a világ folyamatai inkább eloszlások szerint zajlanak. Ha meg akarjuk érteni a jövőt, akkor nem lépésről lépésre kell követnünk az eseményeket. Sokkal inkább figyelni a kontingenciákat (eshetőségeket), és számba venni a lehetséges kimeneteleket.

Minden jelentős, ami annak tűnik?

Pogátsa elmondta: Marko Papic - Geopolitical Alpha című könyvében azt vizsgálta, hogy a nagy horderejű bejelentések milyen valódi hatással vannak a társadalomra Papic kutatása szerint a legtöbb esetben a hatások nem is olyan jelentősek, mint azt az első pánikreakció alapján gondolnánk. Erre jó példa a DeepSeek néhány héttel ezelőtti felemelkedése, amitől átmenetileg zuhant ugyan más cégek részvényeinek árfolyama, ám a piac azonban hamarosan korrigált, és mindez átmeneti hype-nak bizonyult.

Egy másik analógia a “tankerhajó-folyamatoké”: egy tankerhajó visszafordítása több órát vesz igénybe, és ugyanígy léteznek globális folyamatok is, amiket minden törekvésünk ellenére is csak nagyon sokára lehet megfordítani. Ilyen például a demográfiai robbanás: az ENSZ jelentése szerint a világ népessége még 2050-ig növekedni fog, függetlenül attól, hogy mit teszünk ennek elkerülésére.

"A világ komplexitása arra késztet, hogy ne csak a felszínes eseményekre figyeljünk, hanem a mögöttes, statisztikai és eloszlási folyamatokra is – csak így leszünk képesek a jövő valódi jeleit megérteni” - összegezte Pogátsa. Ez a megközelítés teszi lehetővé, hogy ne pusztán reagáljunk, hanem aktívan formáljuk is a jövőt.

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!


Rónyai Júlia

Londonban végeztem nemzetközi kapcsolatok, illetve nemzetközi újságírás szakon. Szabadúszó újságíró, kreatív szövegíró és podcast műsorvezető vagyok, többek közt a Digital Hungary, a HVG és a …