A mesterséges intelligencia (AI) térnyerésével, a klímaváltozás elleni harc erősödésével komoly hangsúlyeltolódás várható 2024 munkaerőpiacán – ráadásul nem csak a multinacionális óriás vállalatoknál, hanem a kisebb, helyi cégeknél is. A Munkahelyeink.hu nemzetközi karrierplatform összegyűjtötte, hogy mire van szüksége a magyar munkavállalóknak, ha szeretnének részt venni a most zajló változásokban.
Technikai forradalom: szoftvertervezés és adatelemzés
A technológiai szektor 2024-ben továbbra is a legjobban fizetett munkalehetőségek egyik fő területe. Az előrejelzések szerint megnő a kereslet a szoftvertervezésben és adatelemzésben jártas, korszerű tudással rendelkező szakértők iránt. Mivel a vállalkozások egyre inkább támaszkodnak adatvezérelt döntéshozatalra, az adatelemzők szerepe nélkülözhetetlenné válik. Munka pedig van bőven: a trendek azonosításától a működési folyamatok optimalizálásáig és prognosztizálásig a képzett adatelemzők alkalmazása elengedhetetlen a digitális környezetben navigáló vállalatok számára.
Ezzel párhuzamosan az innovatív szoftvermegoldások iránti igény is növekszik. Miközben a vállalkozások igyekeznek versenyképesek maradni a technológia által vezérelt világban, a szoftvertervezők kulcsszerepet játszanak a felhasználóbarát, hatékony és biztonságos alkalmazások kialakításában. A fejlődő technológiákhoz való alkalmazkodás képessége, illetve a felhasználói élmény mély megértése kulcsfontosságú készség lesz azok számára, akik a szoftvertervezői szerepekben tervezik felmérni, milyen munkahelyek vannak – majd közülük a legjobbat megszerezni.
AI fejlesztés: a jövő formálása
A technológia területén a mesterséges intelligencia mint alakító erő kiemelkedik. A mesterséges intelligencia fejlesztése várhatóan az egyik legkeresettebb készségkészlet lesz 2024-ben. Aki ezzel rendelkezik, azt jó eséllyel igen erős állásajánlat várja. Mivel az iparágak az automatizáció felé haladnak, a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia által vezérelt megoldások központi szerephez jutnak. A mesterséges intelligencia fejlesztői kulcsfontosságú szerepet fognak játszani az intelligens rendszerek létrehozásában, amelyek növelik a hatékonyságot, optimalizálják a folyamatokat, és ösztönzik az innovációt a különböző ágazatokban.
Zöld iparágak: főszerepben a fenntarthatóság
A technológiai szférán túl a munkaerőpiacon 2024-ben jelentős elmozdulás tapasztalható a fenntarthatóság felé is. A zöld iparágak, különösen a megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó szektorok területén már tavaly megnövekedett a munkaerő-kereslet, és ez a tendencia 2024-ben is folytatódik. A környezetvédelemre, valamint a fenntartható gyakorlatokra helyezett globális hangsúly arra készteti a vállalkozásokat, hogy olyan szakembereket keressenek, akik elkötelezettek a környezetbarát megoldások létrehozásában, és rendelkeznek az ahhoz szükséges eszközök ismeretével. A megújuló energia, a fenntartható tervezés és a környezetvédelmi tanácsadás terén betöltött szerepek egyre előtérbe kerülnek. A zöldebb jövő építése iránti elkötelezettség igényt teremtett a fenntarthatósági gyakorlatokban jártas munkavállalók iránt. Ráadásul azok, akik ebben a szektorban terveznek karriert, számíthatnak arra, hogy hozzájárulhatnak a pozitív környezeti változáshoz, miközben élvezhetik a növekvő munkaerőpiac előnyeit.
A nyerő kombináció
2024-ben tehát ígéretes karrierutat kínál a mesterséges intelligencia és a fenntarthatóság metszéspontja, egyre gyakrabban találhatunk olyan állásokat, amelyek az AI-t a környezeti kihívások kezelésére és a fenntarthatósági erőfeszítések megvalósítására használják fel. Legyen szó mesterséges intelligencia megoldások fejlesztéséről az erőforrás optimalizáláshoz, a környezeti adatok elemzéséről vagy az energiahatékonyság érdekében, a mesterséges intelligencia és a fenntarthatóság terén egyaránt jártas szakemberek felbecsülhetetlen értékű munkavállalókká válnak.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!