
Mit jelent a pénzügyi rugalmasság?
A kifejezés tulajdonképpen azt a képességet jelenti, hogy valaki képes alkalmazkodni a változó gazdasági körülményekhez, legyen szó egy váratlan kiadásról, jelentősebb bevételkiesésről, az emelkedő inflációról vagy éppen egy hirtelen jött lehetőségről. Aki pénzügyileg rugalmas, az jó eséllyel képes átvészelni nehéz időszakokat is úgy, hogy közben hosszú távú céljait sem kell teljesen feladnia.
Ez a képesség nem feltétlenül azt jelenti, hogy hatalmas megtakarítással, vagyonnal rendelkezünk: inkább a tudatosság jellemzi, így az, hogy képesek vagyunk okosan tervezni, fegyelmezetten költekezni, de azzal is tisztában vagyunk, hogy mikor jöhet szóba egy lakáshitel vagy egy nagyobb összegű szabad felhasználású hitel a céljaink eléréséhez. A pénzügyi rugalmasság tehát nem csupán anyagi háttér kérdése: a megfelelő hozzáállás és szemléletmód ugyanolyan fontos.
Miért lesz ez egyre fontosabb?
Természetesen mindig is fontos volt az, hogy a pénzügyeinket okosan, tudatosan és rugalmasan kezeljük, az utóbbi évek, évtizedek gyors változásai miatt azonban a kérdés méginkább előtérbe került – lássuk a legfontosabbakat okokat.
A munkaerőpiac átalakulása
Az automatizáció, a mesterséges intelligencia és a digitalizáció radikálisan átalakította a munkavégzésünket: egyes szakmák eltűnnek, vagy éppen háttérbe szorultak, cserébe viszont új lehetőségek nyíltak. Sokan, akik korábban biztosnak érezték a szakmai előmenetelt, elvesztették az állásukat, és egy számukra idegen, modern környezetben kell helytállniuk.
A távmunka lehetősége valamint a gig economy, vagyis az online platformokon keresztül vállalt rövid távú, alkalmi munkák folyamatosan újabb kihívások elé állítják a munkavállalókat, aki azonban képes megőrizni pénzügyi rugalmasságát, annak van ideje és mozgástere új készségek elsajátítására, önmaga képzésére vagy egyszerűen arra, hogy kivárja a számára tökéletes lehetőségeket.
Gazdasági bizonytalanság
Az infláció kérdése az elmúlt években újra a középpontba került, hiszen a kedvezőtlen változásokat mindannyian éreztük az élelmiszerek, a szolgáltatások és az energia árán is. Ha a kiadásaink ilyen kiszámíthatatlanul emelkednek, szükségünk van bizonyos fokú rugalmasságra ahhoz, hogy a költekezést a változó körülményekhez igazítsuk.
Egy ilyen helyzetben a hitelfelvétel során is érdemes figyelembe venni a bizonytalan tényezőket, és a szabad felhasználású hitel vagy az egyéb, nagyobb összegű kölcsönök igénylése során célszerű tudatosan és megfontoltan eljárni. A gazdasági helyzetet ugyanis akár az előnyünkre is fordíthatjuk, hiszen ha fix kamatozású kölcsönt veszünk fel hosszabb távra, idővel a törlesztőrészleteket is kevesebbnek érezzük majd – feltéve, hogy a munkabérünk az inflációval együtt emelkedett.
Váratlan események
Néhány évvel ezelőtt senki nem gondolta volna, hogy a közeljövőben világjárványokkal, a közelünkben zajló háborúkkal és természeti katasztrófákkal kell megküzdenünk. Ezek az események mindanyiunkat emlékeztetnek arra, hogy milyen hirtelen felfordulhat az egész életünk – így a pénzügyeink is. Ha rendelkezünk egy vésztartalékkal, rugalmas költségvetéssel vagy extra bevételi forrásokkal, az ilyen időszakokat is könnyebben vészelhetjük át.
Hogyan válhatunk pénzügyileg rugalmasabbá?
Ha szeretnénk nagyobb biztonságban érezni magunkat, számos apró lépést tehetünk az ügy érdekében. Egy részletes költségvetés elkészítése és az abból levont következtetések alapján elkezdhetünk összegyűjteni egy néhány hónapos vésztartalékot. Ha ez sikerült, a legtöbb, váratlan problémát jó eséllyel képesek leszünk átvészelni – legyen ez az első lépésünk a pénzügyi tudatosság felé.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!