Hogyan segíthet egy tanúsítás piaci előnyhöz jutni?

Hogyan segíthet egy tanúsítás piaci előnyhöz jutni?
Tanúsítási szolgáltatásokkal biztosíthatjuk, hogy termékeink, szolgáltatásaink és eljárásaink megfeleljenek az összes ránk vonatkozó szabályozásnak és előírásnak. Vállalkozásunk méretétől és az iparágtól függetlenül azonban minden esetben piaci előnyt, sőt gyakran költséghatékonyságot is jelenthet a számunkra az, ha elismerten működünk. Mit is jelent ez pontosan? Hogyan járul hozzá a TIC szektor ma a mindennapi élet minőségéhez?

Legyen szó drónról, tűzijátékról, élelmiszerről, műtrágyáról, gázkészülékekről vagy egy egyszerű frizbiről, mindegyikben van egy közös pont.

Mindegyikük átesik a minőségellenőrzési folyamatokon és ezen termékek gyártóinak felelőssége, hogy megfeleljenek a fogyasztói követelményeken kívül a szabványoknak, előírásoknak és eközben folyamatosan javítsák a minőséget.

Ha a gyártás során probléma lépne fel, megoldást kell találniuk, miközben az összes olyan részleggel, szállítóval és vállalkozóval is szükséges kommunikálniuk, akiket a fellépő probléma érinthet. A szabványoknak történő megfelelősségen kívül azonban jóval többről szól a tanúsítási iparág.

A tanúsítások mögött ugyanis egy komplett világ húzódik meg, amelyben – akárcsak egy pókhálóban –, a szálak szorosan összefüggnek.

Mi is az a tanúsítás, a TIC szektor?

A 19. századi művészetkritikus, John Ruskin jegyezte meg, hogy „a minőség soha nem véletlen; ez mindig intelligens erőfeszítés eredménye.” E kijelentés a gyártás világában különösen igaz.

Nincs olyan termékeket gyártó cég, aki ne szeretne minőségi termékeket gyártani és e termékeiről híres lenni.

Részben erről gondoskodik egy tanúsítás.

A TIC (Testing, Inspection & Certification) a tesztelési, ellenőrzési és tanúsítási szektort képviseli.

Az iparági tanúsítás pedig az egyes iparág által elismert bizonyítványt jelenti, amely iparági eredetű, nemzeti szinten elismert és harmadik fél által jóváhagyott folyamatot takar – bizonyos ágazatokban törvényi előírás, máshol pedig a vevők kötelezhetik a beszállítóikat egy-egy tanúsítás megszerzésére.

Ezért gyakran előfordulhat az a szituáció, hogy egy adott cég alaptanúsítvánnyal ugyan nem rendelkezik, de – az iparági központi standard-ek miatt – iparág-specifikus bizonyítvánnyal már igen.

Ezeket a piac szereplői ugyanis általánosan elfogadják.

Ilyen jellemző iparág például az autóipar, az élelmiszeripar vagy az IT szektor.

Nem elég jónak lenni, annak is kell látszani – miért van kiemelt jelentősége a TIC-nek?

Megszámolni sem tudják egyes cégek, hogy időben pontosan hány projekt csúszik meg gyakran a kapacitáshiányok, a koordinációs nehézségek, a minőségi problémák felmerülése végett.

Vegyük a legjobb esetet – még ez is több, mint kellene.

Gyakran a szakmai kompetencia - és tapasztalathiány okozta minőségi problémák komoly pénzügyi veszteségeket is jelenthetnek a számukra. A cégek pedig nem látogathatják végig rendszeresen a beszállítóikat, alvállalkozóit, hogy folyamatos kontroll alatt tartsák az ott folyó tevékenységet.

Az iparági tanúsításoknak épp itt van jelentősége, hiszen egy cég számára versenyelőnyt jelenthet.

Egy tanúsítási eljárás a vállalkozások – az auditálást kérő vállalatok – működési folyamataira is pozitív hatással lehet, tehát a működési folyamatok racionalizálásához is hozzásegíthet, számottevő költségmegtakarítást eredményezve ezzel.

Egy-egy tanúsítás hatékonyabb ellenőrzést jelenthet a gyakorlatban a vállalkozások életében, miközben eredményesebb üzleti módszerek fejlesztését is magával hozhatja. Kevesebb erőfeszítéssel növelhetik termékük vagy szolgáltatásuk hozzáadott értékét.

Ami pedig sokak szemében tévhit, hogy ez nem csak az óriási cégek kiváltsága. Ma már egy KKV is lehet auditált cég. Egy egyfős vállalkozás is kerülhet olyan helyzetbe, hogy szüksége lehet rá.

Miért jelenthet a tanúsítás versenyelőnyt?

A független tanúsító szervezetek, cégek bizonyos szabványok szerint minősítik ügyfeleiket, hogy azok nagyobb bizalmat kaphassank mások szemében.

Van olyan helyzet, ahol egyes beszállítókkal szemben kritérium is ezek megléte, ezért komolyabb megbízásoktól eshetne el azok a cégek, akiknek ezen a téren hiányosságokkal rendelkeznek.

A közbeszerzési pályázatokon, illetve a multinacionális nagyvállalatoknál gyakran kizárólag nemzetközileg akkreditált tanúsítványokkal lehet csak labdába rúgni.

Ami pedig a költséghatékonyságot jelenti, minden hiba pénzbe kerül.

A hibák kijavításával viszont optimálisabbá válhat egy vállalkozás költségalakulása.

Például környezetvédelmi tanúsítványok esetében jóval kevesebbe kerül egy cégnek azok megszerzése – és értelemszerűen annak a biztonság hálója – mint egy esetleges kártérítés összege egy baleset esetén, melyet saját zsebből kellene kifizetniük.

Egy-egy tanúsítvány pedig biztonsági háló lehet vállalkozásunk számára a felelősségi körök tisztázásában is – például ilyen a környezetvédelmi vagy a munkavédelmi tanúsítvány –, ahol az érvényes tanúsítás igazolhatja a szakmai hozzáértésünk és a szükséges előírások pontos betartásának tényállását.

Ebből következik, hogy minden gyártónak szüksége lehet minőségellenőrzési és minőségbiztosítási szakemberek munkájára. Egyrészről megbizonyosodhatnak arról, hogy minden egyes legyártott termékük kiváló minőségű, másrészről olyan többletértéket jelent a vállalkozásuk számára, amelynek bizalomépítő hatással bír.

A harmadik féltől származó TIC egy költséghatékony megfelelőségértékelési módszer, amely magasabb szintű megfelelést eredményez. A célpiac (legyen az a velünk dolgozó beszállító, alvállalkozó vagy maga a végfelhasználó) szemében biztonságosabb termékeket és együttműködést jelent, ezáltal nagyobb fogyasztóvédelmet vagy üzleti viszonyt vetít előre.

A közös munkafolyamatokban versenyképességet jelenthetünk a velünk együttműködő szakmai partner számára is, aki nagyobb bizalommal lép majd velünk üzleti kapcsolatba.

Nekünk, a gyártóknak a házon belüli megfelelési költségek csökkentését segíthet elő egy-egy tanúsítvány megléte, de a TIC jóvoltából jóval könnyebben igazodhatunk el a globális piaci követelmények kúsza hálózatában is.

Amit mások állítanak rólunk, mindig hitelesebb

Ha egy harmadik fél, egy tanúsító szervezet értékeli a tudásunk készségünk és kompetenciánk egy előre meghatározott szabvány alapján, akkor a megszületett tanúsítás egy független harmadik fél igazolás lesz arról, hogy a vállalkozásunk mindig a piaci szereplők által ismert és elismert szempontrendszer alapján működik.

Méghozzá mindezt átlátható és ellenőrizhető módon teszi. Tehát a legmagasabb szakmai színvonalon végezzük a tevékenységünket.

Tehát a független TIC szektor megfelelőségértékelési szolgáltatásokat nyújt az ügyfeleinek.

Tesztel, érvényesít, megfelelőségi nyilatkozatot ad, akár szabályozási okokból, akár bevált gyakorlatból.

A TIC garantálja, hogy a legyártott termékek biztonságosak, hatékonyak, megbízhatóak, minőségiek és fenntarthatóak.

Fontos, hogy mi van a tanúsítványra írva

A tanúsítási iparágban egy tanúsító szervezet azt igazolja, hogy a cégünk a tanúsított szabványnak, a tanúsítványon szereplő érvényességi területnek megfelel.

Sőt, magasabb szintű megfelelésről ad tanúbizonyságot.

Egy tanúsítvány három évig érvényes, de évente felül kell vizsgáltatni, hogy a folyamatok megszakítás nélkül megfeleljenek az előírásoknak és követelményeknek.

A tanúsító cégek az ipari szektorok széles skáláját szolgálják ki világszerte, eltérő szabványokkal és jogszabályokkal. Gyakorlatilag minden gazdasági műveletet kiszolgálnak, az autóipartól, az árucikkektől, a környezetvédelmiig vagy épp az orvostudományig.

Hogyan kerülhetünk kapcsolatba a tanúsítási iparággal?

Ma már nem igaz az, hogy csak a nagyobb cégek engedhetik meg maguknak a különböző tanúsítások megszerzését.

Egy tanúsító cég általában napidíjért dolgozik, ezért kisebb vállalkozás számára – az apparátusát tekintve – alacsonyabb lesz a tanúsítás költsége is. A tanúsítási iparág ráadásul ma már egyre inkább digitalizált megoldások felé mutat, egyes esetekben kevesebb lehet a humánerőforrást igénylő munkafolyamat és a szükséges papírmunka is.

Első körben azt szükséges megismernünk, hogy a legfontosabb vevőink, partnereink melyik tanúsítást részesítik előnyben. Továbbá választásunkban termesztésen fontos szempont az adott iparág is.

A kialakított rendszerünk auditálása költségekben és időintervallumban függ majd a vállalkozásunk méretétől; a tanúsítványokhoz szükséges vizsgálati napok számát pedig a cégünk által foglalkoztatott munkatársak és a telephelyeink összlétszáma szerint szabvány írja majd elő a számunkra.

Ha tisztában vagyunk a vállalkozásunk céljaival, tulajdonságaival és a vele szemben támasztott követelményekkel, pontos információkkal vehetjük fel a kapcsolatot a tanúsító céggel.

Mire kell figyelni a tanúsító cég kiválasztásakor?

A tanúsító cég széleskörű tapasztalata a hasonló területen működő cégek folyamatait ismerve megtakarítást is jelenthet a számunkra, ha javaslatait megfogadjuk és belevetjük magunkat a folyamatok racionalizálásához.

A minőségbiztosítás mindig a megelőzésre összpontosít, nem pedig a gyógyításra, és célja, hogy minimalizálja azokat a problémákat, amelyek elsősorban hibákat okoznak.

Érdemes tehát olyan céget keresni, aki mögött a tapasztalat nagyobb volumenben sorakozik fel.

A magyar Certrust szakmai csapata egy fiatal, mégis közös múlttal és tapasztalattal rendelkező vállalkozás, akik az elmúlt években olyan energiával dolgoztak együtt, amellyel el tudták érni, hogy egyetlen szervezet legyen Magyarországon, amely pirotechnikai eszközöket, polgári felhasználású robbanóanyagokat és gázkészülékeket (köztük gázüzemű hőtechnikai eszközöket) is képes és jogosult vizsgálni és tanúsítani.

Ugyancsak egyetlen magyarországi bejelentett szervezetként képes és jogosult az EMC Direktíva és Gépdirektíva (együttes kombinációja alapján) tanúsítani; mindezt a világ bármely részén szolgáltatva, hiszen a CerTrust brüsszeli notifikáció alapján, bejelentett szervezetként (NoBo 2806) végzi tevékenységét.

Szinte bármely iparág szereplője számára az adott területen jártas auditort biztosítanak és nemzetközileg elismert akkreditációt adnak.

Miben segít a CerTrust és milyen portfólióval szolgálja ki a vállalkozásokat?

Szakmailag felkészült auditor segítségével szinte bármely iparágban jelen vannak.

A CerTrust a QTICS Group tagja.

A QTICS egy betűszó, mely a Quality, Testing, Inspection, Certification and Services szavak kezdőbetűiből áll. A Testing, Inspection & Certification (TIC) szektor egyre növekvő igényeinek hatékony kiszolgálására megalapított QTICS Group Zrt. vizsgáló, ellenőrző és tanúsító vállalatok csoportja.

A QTICS a szolgáltatásait szakértő partnercégeinek globális hálózatán keresztül végzi és több szolgáltatási területen működik: mint például az orvostechnikai eszközök, a mobilitás és drón, energetika vagy épp a fogyasztási termékek területe.

Miközben a megfelelőségértékelés minden aspektusát átöleli: a tanácsadást, az oktatási és szakértői szolgáltatásokat; a laboratóriumi vizsgálatokat és értékeléseket vagy épp a tanúsításokat.

Mely iparágakra terjednek ki a CerTrust kompetenciái?

A CerTrust szakértői több évtizedes kutatás-fejlesztői, gyártási és megfelelőségértékelési tapasztalattal rendelkeznek robbanóanyagok, pirotechnikai eszközök és hadiipari anyagok terén.

Kompetenciái: AN Műtrágya, elektromágneses kompatibilitás (EMC), gázkészülékek, gépek, hadiipari szakértői tevékenység, kisfeszültségi villamos termékek, pilóta nélküli légijármű-rendszerek (UAS), pirotechnikai eszközök, rádió- és távközlő berendezések, REACH, robbanóanyagok vizsgálata, RoHS, zajkibocsátás.

A minőségbiztosítás a „jó folyamatokról, rutinról és a tapasztalatról” szól. A CerTrust által nyújtott szakmai hozzáértés itt érhető el.

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!



Címkék: tanúsítás, TIC