Idén augusztus 9-15. között a bulgáriai Burgaszban rendezték meg az első Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpiát, amely az első, a mesterséges intelligencia szakterületéhez kapcsolódó tanulmányi verseny. Célja, hogy inspirálja a mesterséges intelligencia (MI) iránt érdeklődő fiatalokat, és támogassa a mesterséges intelligencia úttörőinek következő generációját. A versenyre hat kontinens 37 országából összesen 44 csapat érkezett: Magyarországot a hazai szponzorok – a Bosch Magyarország Kft., a Google, a G-Research Kft. és az AD-DA Kft. – támogatásával két csapat is képviselte.
Ezüstérmek és összesített harmadik hely
A legelső alkalommal megrendezett IOAI-n mindkét magyar csapat ezüstérmet szerzett a tudományos feladatokban (rajtuk kívül a kínai, vietnámi, mongol és észt csapatok értek el ugyancsak ezüstöt), a gyakorlati feladatokért pedig az 1-es csapat kapott ezüstérmet.
Mivel az IOAI 2024 zsűri összesítette a két forduló eredményét, az összetett rangsorban a magyar 1. csapat a 3. helyen végzett, így a teljesítményért különplakettben is részesült - hasonló elismerés rajtuk kívül a lengyel és a Letovóból érkezett csapatoknak járt.
Az 1. csapat tagjai az IOAI 2024-en:
- Vajda Ádám (12., ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnázium)
- Szilágyi Balázs (10., Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium)
- Kovács-Bánhalmi Hédi Zita (11., Kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium)
- Ungár Vince (9., Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium)
A 2. csapat tagjai az IOAI 2024-en:
- Christ Miranda Anna (11., Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Gimnázium)
- Lehotai Gergely (10., Pécsi Janus Pannonius Gimnázium)
- Molnár István Ádám (11., Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc)
- Nagy Dávid Leonárd (11., ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium)
Az IOAI 2024 magyar csapatának két csapatvezetője dr. Huszár Ferenc (docens, Department of Computer Science and Technology, University of Cambridge) és Szalay Gergő (PhD hallgató, ELTE Informatikai Kar, ELTE Informatikai Kar) volt.
A gyakorlati fordulót Maria Ilieva, Bulgária egyik legsikeresebb énekesnőjének közreműködésével tartották. Ő készített egy különleges remixet a Love című dalából, a résztvevő diákok feladata pedig az volt, hogy MI-eszközök felhasználásával a rendelkezésre álló négy óra alatt egyedi lemezborítót és videoklipet generáljanak.
A versenyen egy-egy tudományos és gyakorlati forduló során három területhez - természetesnyelv-feldolgozás (NLP), gépi tanulás és gépi látás - kapcsolódó feladatokat kellett megoldaniuk a csapatoknak. A szervezők minden résztvevő diákolimpikon számára ingyenes online kurzust és tananyagot is biztosítottak. A diákok tudásának elmélyítését Magyarországon kiegészítő online kurzusok és a válogatottat felkészítő nyári tábor szolgálta.
A 2025-ös Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpia házigazdája Peking lesz.
Így készültek fel az MI-olimpiára a magyar diákok
Az IOAI 2024 hazai versenyzőinek kiválogatása, felkészítése, delegálása és a versenyen való részvétele a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT) és az ELTE Informatikai Karának együttműködésével valósult meg.
A verseny része a Neumann Társaság tehetséggondozási programjának, amely évtizedek óta sikeresen támogatja a diákolimpikonok felkészülését. A diákolimpiák köre, amely évek óta az aktuális tudományos és technológiai trendeknek megfelelően bővül, az IOAI megrendezésével az MI területével is gazdagodott. A négyfős hazai csapatokat egy több, mint negyven diák részvételével zajlott válogatóverseny során választották ki. Tagjaik intenzív felkészítésen vettek részt otthon elvégzendő feladatok és felkészítőtábor formájában, amelynek helyszíne az ELTE Lágymányosi Campus volt, míg a csapattagok szállásáról az Eötvös József Collegium gondoskodott.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!