Virtuális valóság segíti a gyerekek fájdalommentes kezelését

Virtuális valóság segíti a gyerekek fájdalommentes kezelését
Rendhagyó sajtóeseményen mutatták be nemrég, hogyan segítik a virtuális valóság bevonásával a gyerekek fájdalommentes kezelését a budapesti Bethesda Gyermekkórházban. A rendezvényen a témában folytatott kerekasztal-beszélgetést dr. Velkey György, a Bethesda főigazgatója, dr. Major János, a kórház orvos-igazgatója és a VR-program szakmai vezetője, Bányai Tamás, a programban részt vevő One Magyarország vezérigazgatója, valamint Flakstad Emőke, a One Alapítvány ügyvezetője. A beszélgetést Czippán Anett műsorvezető moderálta. Az eseményen a One Magyarország a legújabb VR-szemüvegeket is átadta, amelyeket Székely Ilona Zsófia pszichológus mutatott be a közönségnek.

Virtuális valóság szakítja ki a gyerekek tudatát az olyan kellemetlen, fájdalommal járó orvosi kezelések során, mint például a vérvétel és az injekciók beadása a Bethesda Gyermekkórház régi-új programjában. A fájdalomkezelésben alkalmazott VR technológia hatalmas sikernek örvend, olyannyira, hogy a tavalyi évben társadalmi innováció különdíjban részesült a felelős vállalati kezdeményezések között. Mint az a budapesti Sipeki villában múlt csütörtökön tartott kerekasztal-beszélgetésen kiderült, a Bethesda Gyermekkórházban 13 évvel ezelőtt indították az úgynevezett fájdalomközpontot azzal a céllal, hogy a különböző, orvosi, ápolónői, szülői és gyermekpáciensi nézőpontokat egymáshoz közelebb hozzák, ezzel együtt pedig minden résztvevőnek segítsenek. Ebbe a programba építették be két évvel ezelőtt a VR-szemüvegek használatát.

„Mi orvosok hajlamosak vagyunk csak a problémára fókuszálni, egy vérvétel esetében például, hogy milyen laborvizsgálattal jussunk el a diagnózishoz. Az ápoló arra figyel, hogy melyik vénát hogyan szúrja meg, miközben a szülő a gyerekéért aggódik, a gyerek pedig attól fél, hogy fájni fog neki a tűszúrás. Szükségszerű volt egy szemléletváltás, hogy próbáljunk meg odafigyelni egyszerre minden nézőpontra. Eleinte ezzel a céllal hoztuk létre a krónikus fájdalomra fókuszáló, Közép-Európában egyedülállóan működő fájdalomcentrumunkat, ami után továbbléptünk az akkut fájdalomcsillapítás és a megelőzés felé” - magyarázta dr. Velkey György, a Bethesda főigazgatója, hozzátéve, hogy ez utóbbiak részét képezi a gyerekek figyelemelterelése VR-szemüvegek segítségével. A programot dr. Major János orvos-igazgató vezeti, aki felhívta a figyelmet azokra a gyerekekre, akik a világ számos pontján nem kapnak megfelelő fájdalomcsillapítást.

„Ilyen esetben krónikus fájdalom alakulhat ki a visszatérő fájdalomélmények kapcsán, például vérvétel esetében, de kialakulhat egyfajta tűfóbia is, ami az egészségügytől való félelemhez vezethet. Minden ötödik felnőtt azért nem megy orvoshoz, mert fél a vérvételtől vagy egyéb beavatkozásoktól. Ennek következtében nem kapnak időben ellátást, és romlik az egészségük” - mutatott rá dr. Major, kiemelve, hogy az eddig alkalmazott fájdalomcsillapítási módszerek közé tartozott a szülők általi meseolvasás, illetve a szülő ölében való elhelyezés. „Ezeket a módszereket nem kell elvetni, alapelv, hogy a szülő legyen ott a kezelésekkor, illetve gyógyszeres lehetőségek is vannak. Az azonban idő, amíg egy készítmény kifejti a hatását. Helyette olyasvalami kell, ami azonnal működik és az egészséget sem károsítja. Itt jönnek képbe a VR-szemüvegek, amelyeket az eddigi módszerekkel kombinálva egy olyan komplex csomagot kapunk, amelyet senki más nem használ úgy, mint mi itt a Bethesdában” - fejtette ki a szakember. A szemüvegek működése kapcsán elmagyarázta, hogy a fájdalomcsillapító hatásuk úgy érvényesül, hogy a fájdalmi inger nem jut el az agyig, mert az a beavatkozásokkor más ingerekkel, konkrétabban a szemüvegben futó játékkal foglalkozik. Ennek eredményeképpen 30-40 százalékkal csökken a fájdalomérzet. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a VR-szemüvegeket csak 5 éves kor felett tudják alkalmazni.

Mint azt dr. Velkey György hozzátette, a következő út a One Magyarországgal és más támogatókkal való együttműködés. Ennek keretében a vállalat egy háromdarabos új VR-szemüveg kollekciót adományozott a kórháznak az eseményen. Ezekre a készülékekre előzetesen többféle programot is feltelepítettek, amelyek a gyerekek figyelemelvonását segítik vérvétel közben úgy, hogy közben a gyerekek mozdulatlanok tudnak maradni.

„A One márka születésével középpontba helyeztük, hogy a legemberközpontúbb szolgáltatásokat biztosítsuk, ennek pedig nagyon fontos része a társadalmi felelősségvállalás, hogy az emberekre fókuszálva visszaadjunk valamit a társadalomnak, a közösségnek” - kezdte Bányai Tamás, a One Magyarország vezérigazgatója. „Ezeket a programokat a One Alapítvány végzi, amelynek fő fókuszai a digitális esélyegyenlőségi programok, a fenntarthatósággal kapcsolatos témák és az innovatív kezdeményezések felkarolása, amilyen ez is. Én magam egy háromgyerekes családban nőttem fel és négy gyerekem van. Személyesen megéltem, milyen traumatikus élmény tud lenni egy kórházba kerülés. Kifejezetten örülök, hogy részt veszünk ebben a programban és azt egy következő szintre emelhetjük.”

Flakstad Emőke, a One Alapítvány ügyvezetője hozzátette: a céljuk, hogy olyan tudást adjanak, amellyel a támogatott fél aktív közreműködésére épülő, hosszú távú programot létesíthetnek.

„A Bethesdában nagy örömmel fogadtak minket, hiszen már volt egy eszköztáruk, amelybe be tudták emelni, amit kínáltunk. A program néhány szemüveg átadásával indult, mostanra pedig egy sokkal összetettebb dologgá nőtte ki magát. A használatukat monitoroztuk, a kórház pedig rengeteg esetet feldolgozott, így vizsgálni kezdtük, hogy a szemüveg mely területeken tud a leghatékonyabban segíteni” - fogalmazott Flakstad Emőke.

Mindehhez olyan személyzetre is szükség volt, amelynek a tagjai használni tudják a technológiát. A kórház ennek érdekében önkéntes programot indított, amelynek keretében pszichológus hallgatók kísérik végig gyerekeket a folyamaton.

„Szerettük volna ösztönözni is az önkénteseket, így létrehoztunk egy, a kórház rendelkezésére álló alapot. Hogy abból miként részesülhetnek a hallgatók, azt kizárólag a kórház ítéli meg” - árulta el Flakstad Emőke. A jövőbeli tervek kapcsán elmondta, hogy a programot a vérvételen kívül más területeken, illetve a Bethesdán kívül is szeretnék elterjeszteni.

„Elsődlegesen a vérvételeknél alkalmazzuk a technológiát, de már elindítottunk egy vizsgálatsorozatot, hogy bármely más beavatkozásnál, amely során fájdalmat tapasztalhatnak a betegek, alkalmazható legyen. Ilyenek például az Égéssérült Gyermekeket Gyógyító Országos Központunkban végzett vizsgálatok, vagy a gyógytornák során végzett gyakorlatok. Sokféle szakemberrel dolgozunk együtt, hogy egyre szélesebb körben alkalmazhassuk a módszert, amellyel oldhatóvá válnak az egészségüggyel kapcsolatos negatív élmények és az olyan rossz berögződések, hogy nem baj, ha valami fáj, hiszen egy fiú akkor lesz férfi, ha bírja a fájdalmat” - magyarázta dr. Velkey György, megjegyezve, hogy a technológiát egyes külföldi helyeken transzplantált betegeknél is alkalmazzák. Dr. Major János szerint a Bethesdában a rehabilitációs osztályról is van érdeklődő kolléga, meglátása szerint pedig azok felé érdemes indulni, akiket jobban érdekel a módszer. Számukra egy részletes anyag is készült a szemüvegek alkalmazási módjáról, az azokat már használó szakemberek pedig a szülőkkel együtt eddig mind pozitív visszajelzéseket adtak.

„Volt olyan gyerek, aki nem akart hazamenni a vérvétel után, illetve olyan is, aki vissza akart jönni. Ez a legjobb visszajelzés, hiszen ha egy gyerek számára pozitív élménnyé válik a vizsgálat, a jövőben maga megy majd el, ami hosszú távon nagyon fontos a különböző betegségek megelőzése céljából” - szögezte le dr. Major.

A Bethesdában szerzett tapasztalatok alapján a One Magyarország az eszközök és további programok fejlesztését, valamint bővítését, illetve a módszer egyéb területeken, például orvosi képzésben és más, akár vidéki intézményekben való alkalmazását tervezi

„Az egészségügy mellett az oktatásra, illetve a digitális kompetenciák fejlesztésére is fókuszálunk, és olyan megoldásokat keresünk, ahol használni tudjuk a technológiát, valamint eszközök mellett tudást is adhatunk” - zárta Flakstad Emőke a beszélgetést, amely után Székely Ilona Zsófia pszichológus hallgató, a Bethesda önkéntes programjának vezetője bemutatta a legújabb VR-szemüvegeket és az azokon futó programokat a jelenlévőknek. A technológia használatát végül élesben, egy gyógytornász alkalmazásában vehették szemügyre az újságírók egy kisgyerekkel való foglalkozáson a Bethesda Gyermekkórházban.

Fotók: One Magyarország

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!