Szezonon kívül érdemes klímát venni, így csökkenthetőek a költségek

Szezonon kívül érdemes klímát venni, így csökkenthetőek a költségek
Az idei forró nyár hatására egyre többen gondolkoznak el klímavásárláson, a beruházás előtt ugyanakkor nemcsak a berendezés, hanem a telepítés árának befolyásoló tényezőit is körül kell járni. Külön utat járni nem érdemes, ugyanis a klímatelepítéssel foglalkozó cégek nemcsak szakmai tanácsokkal látnak el bennünket, hanem a kivitelezési díj is kedvezőbb lehet, ha náluk vásároljuk meg a készülékeket. Ellenkező esetben a telepítés akár 150-200 ezer forintra is rúghat, ugyanakkor szezonon kívül, például ősz végén rendkívül jó ajánlatokba is bele lehet futni.

Sorra dőltek meg az elmúlt hónapokban a melegrekordok Magyarországon is, így mostanra sokan azok közül is elgondolkoznak a klíma beszerzésén, akik korábban ettől valami miatt tartózkodtak. A hosszantartó kánikulában nemcsak a szabadban, hanem a klímával nem rendelkező lakásokban sem lehet már megmaradni, a legkorszerűbb energiatakarékos legkondicionálók népszerűsége pedig ezáltal csúcsra pörgött. Az energiahatékonyságot az energiacímkén találjuk, ezért az azon található kW/óra/szezon értéket szükséges górcső alá venni.

Tóma János, a Gree légkondicionálók kereskedelmi igazgatója elmondta, az érdeklődők száma folyamatosan nő, és azt a kérdést teszik fel leggyakrabban, hogy milyen nagyságrendű költséggel kell számolni, ha klímatelepítésben gondolkodnak.

A válasz erre többtényezős, de a szakember szerint kellő körültekintéssel mégis elcsíphetjük a legjobb ajánlatot, csakis szerződött szerelőpartner által.

„Jelenleg az OEM márkák, vagyis a gyárilag átcímkézett – forgalmazói saját márkás - termékek bruttó 200-220 ezer forintos, a gyári márkák klímái pedig bruttó 250 ezer forintos árnál kezdődnek. Ezek a legkisebb és viszonylag alacsony felszereltségű berendezések, a határ pedig igény szerint a csillagos ég is lehet. Mindig érdemes tájékozódni és szaküzletben érdeklődni arról, hogy a mi preferenciáink mellett mi számunkra a legjobb megoldás” – magyarázta a szakértő.

Hozzátette, a telepítési munkadíj már egzaktabban meghatározható, és jellemzően 80 – 120 ezer forint között mozog. Ez az összeg már magában foglalhatja a klíma beltéri és kültéri egységének felszerelését, a csövezést, az elektromos bekötést, ha az nem haladja meg a néhány méteres távolságot. Ha a kültéri elhelyezése miatt jóval hosszabb a csövezés, esetleg több faláttörés szükséges, az jelentősen megnövelheti a költséget.

Amit nyerünk a réven, elvesztjük a vámon

Tóma János kitért arra is, sokan belefutnak abba a csapdába, hogy olcsón hozzájutnak akciók révén a klímához. Ezzel több gond is lehet. Egyrészt nem biztos, hogy később megfelel az elvárásaiknak, másrészt az áruházi márkák esetében sok esetben nincs is magyar képviselet, így a jövőbeni garanciális ügyintézés vagy alkatrészellátás nehézkes lehet; harmadrészt pedig a kizárólag telepítéssel megbízott cégek gyakran magasabb díjat számítanak fel, hiszen nem tőlük szerezték be az eszközt.

„Ha a telepítőtől rendeljük meg a klímát, általában egy csomagárat kínálnak, amely tartalmazza a berendezést és a telepítést is. Ez kényelmesebb és sok esetben az összköltség is alacsonyabb. Nem beszélve arról, hogy így egy vállalkozással leszünk kapcsolatban a jövőben is, legyen szó akár karbantartásról, műszaki támogatásról vagy esetleges garanciális ügyintézésről” – mutatott rá a Gree légkondicionálók kereskedelmi igazgatója.

Fontos szempont az időzítés

A szakember végezetül kitért arra is: most, hogy lecseng a nyár és vele együtt a klímák csúcsszezonja, valószínűleg jobb ajánlatokat is kaphatnak majd a vásárlók. A tavasz eleje és az ősz vége hagyományosan a legkedvezőbb időszak a klímatelepítésre, hiszen ilyenkor mérséklődik a kereslet, és a cégek hajlandóbbak rugalmasabb lenni, illetve nagyobb kedvezményeket adni. Érdemes tehát a klímabeszerzést és telepítést is megfelelően időzíteni, miként az eszköz kiválasztásakor az energiahatékonyság mellett akár a H-tarifa és a 10 év garancia lehetőségét is megvizsgálni, igénybe venni.

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!



Címkék: klíma, spórolás