Robotfogorvosok a láthatáron? Új digitális innovációk a fogászatban

Robotfogorvosok a láthatáron? Új digitális innovációk a fogászatban
Soha el nem fáradó orvosok, végtelen precizitás és mindig naprakész technológiai tudás: ezt ígéri a szájsebészet robotizációja. Ugyanakkor elfelejtkezhetünk az emberi tényezőről? Hogyan oldhatók meg azok a döntéshelyzetek, ahol a páciens egyéni igényeihez, élethelyzetéhez kellene igazodni?

Robotporszívó, robotpincér és mesterséges intelligencia a telefonokban: a technológiai fejlődés már számos területen megkönnyíti a mindennapi életet. De rábíznánk egy műtétet egy robotra? Közeleg az idő, amikor a fogorvos helyett akár egy robotkar is végezheti a szükséges fogpótlást.

„Ahogy az élet számos területe, úgy az implantációs fogászat jövője is a robotizációban rejlik. Ma már könnyen elképzelhető, hogy hamarosan a szájsebészeti beavatkozásokat nem emberi kéz végzi, hanem valamiféle robot, például egy digitális sablonon keresztül" – veti fel Dr. Dergez Márk, a Mindentment Fogászati Rendelőhálózat fokszakorvosa az izgalmas kérdést és hozzáteszi: az emberi tényező ugyanakkor egyelőre nem elhagyható.

„Nem csak azért van szükség valódi orvosokra, mert a páciensek jobban bíznak bennük, hanem azért is, mert a páciens egyéni igényeit, élethelyzetét egyelőre nem tudja felmérni és mérlegelni egy robot. A tervezésben tehát egyelőre mindenképpen ott kell lennie a valódi szakembernek, előbb-utóbb viszont a mesterséges intelligencia képes lesz arra, hogy komplex terveket felállítson, fogpótlásokat tervezzen." – teszi hozzá dr. Sidó Levente, szájsebész, implantológus, a Precedent Fogászat és az Észak-Pesti Centrum Kórház szakorvosa.

Azonnali implantáció a frontrégióban: a mindennapokat megkönnyítő technológia

A robotizáció mellett számos más technológiai és sebészeti újítás is zajlik, amik megkönnyítik a páciensek és az orvosok helyzetét. A digitális munkamenet alkalmazásával könnyen készülhet nagy perciztású azonnali fogpótlás is. A páciensnek természetesen azért jó ez a megoldás, mert nem kell hiányos fogazattal élnie, ám szakmai szempontból mégsem ezért szeretik az implantológusok.

A navigációs eljárásokkal pontosan az elképzelt pozícióba lehet juttatni az implantátumot, ami protetikailag is megfelelő. Az azonnali ideiglenes pótlással meg lehetőségünk van megtámasztani a lágyrészeket, az ínypapillát és tehát azokat a mukogingivális struktúrákat, amiket ha elvesztekünk, nagyon nehéz lesz újra képezni és amik a modern implant-protetikai kezelések fókuszában vannak. Az új technológiákkal olyan kezelési lehetőségeink vannak, amikről korábban csak álmodni tudtunk - magyarázza dr. Sidó Levente.

Saját vérből készült koncentrátum segíti a csontregenerációt

Az implantológia napi gyakorlatához tartozik a különféle csontpótló műtétek elvégzése is. Egyre népszerűbb az úgynevezett PRF technika, amit eredményesen használnak az irányított csontregenerációban.

„A PRF egy angol rövidítés, a trombocitában gazdag fibrin kezdőbetűjéből összeállított mozaik szó. A gyakorlatban arról van szó, hogy a pacienstől vért veszünk, és ebből a vérből állítunk elő egy fehérvérsejtben, növekedési faktorban, őssejtben gazdag koncentrátumot, amit összekeverhetünk xenografftal vagy megfelelően előkezelt fogőrleménnyel és az így kapott anyaggal végezzük az augmentációt. A vérből lehetőségünk nyílik membránok kísztésére is, amiknek komoly szerepe vant a mucogingivális struktúrák megőrzésében és menedzselésében" – magyarázza dr. Sidó Levente

Ezzel a módszerrel igazi – az implantáció szempontjából elsőrangú- retikulás csontot kaphatunk, valamint stabil, egészséges lágyrészstruktúrák kialakításra van lehetőségünk minimálinvazív vételi módszerrel, a csontaugmentáció gold standardjának számítő autológ csontpótlás donorhelyi morbitiásának veszélye nélkül.

A Fogászati Trendelő 13. adása érinti a különböző csontpótlási lehetőségeket, a Dental World konferenciát, és a jövő fogászata előtt álló lehetőségeket ismerteti. Az epizód vendége dr. Sidó Levente, szájsebész szakorvos, implantológus, a Precedent Fogászat és az Észak-Pesti Centrum Kórház, Honvéd Kórház szájsebésze. A műsorvezető Dr. Dergez Márk, a MindentMent rendelő fogszakorvosa. A podcastot a MindentMent Fogászati rendelőhálózat készíti.

A podcast új adása már elérhető a népszerűbb podcast-megosztó platformokon Fogászati Trendelő néven, valamint a MindentMent Fogászat YouTube-csatornáján: https://www.youtube.com/watch?v=DnPQGE0gB18

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!