
Ammaar Reshit kezdetben csak barátja kisfiának akart kedveskedni egy mesekönyvvel. Mivel szoftvermérnökként dolgozik, kézenfekvőnek tűnt számára, hogy a generatív mesterséges intelligenciát hívja segítségül - írja a szeretlekmagyarország.hu.
Először a ChatGPT-t használta, hogy mesét írjon egy technológia világára kíváncsi kislányról, Alice-ról és az őt segítő Sziporka nevű robotról. Aztán a MidJourney AI-alkalmazást vetette be, hogy képekben is megjeleníthesse a történetet. Csupán néhány kulcsszót adott meg: „fiatal lány”, „kék szemek”, „egyszerű ruha”, „izgatott”, „kíváncsi”. A mesterséges intelligencia többféle megoldással is előrukkolt, ezek közül egyesek inkább egy horrorfilmbe illettek volna, de Ammaar nem adta fel.
Órákat töltött el azzal, hogy a Midjourney-nek adott utasításokat pontosítsa, és több száz illusztrációt vetett el, mire kiválasztotta a könyvet kitöltő 13-at.
First, the idea: I wanted a story showing the magic of AI to children. I gave ChatGPT a prompt and went back and forth with it to refine details and get inspiration for the illustrations. It was like having a constant brainstorming partner who I could ping pong ideas off of. pic.twitter.com/nYsoAF2HzZ
— Ammaar Reshi (@ammaar) December 9, 2022
Miután elkészült, feltöltötte munkáját az Amazon oldalára, a Kindle-re, és december 4-én, alig 72 órával az ötlet megszületése után Alice és Sziporka története nyilvánossá vált.
Amikor Reshi az Instagramon bejelentette, hogy milyen könyvet alkotott, már a szélesebb baráti kör is érdeklődni kezdett iránta. Rövid idő alatt 70 példányt adott el belőle, és legalább 40-et ajándékba küldött. Többen is bátorították, hogy másokhoz is juttassa el a mesét. Amikor azonban a Twitteren is posztolta a hírt, támadások kereszttüzébe került.
Bírálói között jócskán akadtak gyerekkönyv-szerzők és illusztrátorok, akik azzal vádolták, hogy az emberi kreativitást akarja automatizálni.
Anuna Ruper írónő elmondása szerint gyomorgörcsöt kapott, amikor meglátta Reshi tweetjét.
There were also some hilarious results ???? what’s going on with those eyes and hands?! pic.twitter.com/N5kzUrDIsZ
— Ammaar Reshi (@ammaar) December 9, 2022
„Arra gondoltam, hogy tényleg ilyen könnyű megalkotni valamit, amibe a szívem-lelkem beleteszem?” – tette fel a költői kérdést a Buzzfeed beszámolója szerint.
Mások azon aggodalmaskodtak, hogy a történeteket kitaláló mesterséges intelligenciák gyenge meséket, olcsó utánzatokat hoznak majd létre. Volt, aki azzal érvelt, hogy a mélytanuló mesterséges intelligenciák tulajdonképpen mások munkáiból építkeznek.
„A művészeket gyakran alulfizetik, most pedig egyszerűen ellopják a munkájukat” – állítja Josie Dom író, aki szerint az Alice és Sziporka története sablonos, lapos és unalmas, és ez a természetes következménye annak, hogy egy számítógépes program gyártotta. „Az olvasók megérdemlik a gazdag, képzeletet megindító történeteket, és ez különösen igaz a gyermekmesékre, mert nemcsak szórakoztatnak, hanem nevelnek is” – mondta. A teljes cikk itt folytatódik.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!