Jövőre akár egy szelfi is elég lesz a hivatalos ügyek intézéséhez

Jövőre akár egy szelfi is elég lesz a hivatalos ügyek intézéséhez
2025. január 16-tól megszűnik az Ügyfélkapu, helyébe a gyorsabb, hatékonyabb, kényelmesebb és biztonságosabb ügyintézést kínáló Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) lép. A változásnak köszönhetően a személyes okmányok helyett a jövőben akár az okostelefonunk is elég lesz arra, hogy a hivatalos ügyeinket elintézzük. A változás célja nem más, minthogy minél többen digitális állampolgárokká váljunk, hiszen számos előnnyel járna mind az állampolgároknak, mind pedig a hatóságoknak.

A változással immár egy applikáción keresztül elérhetőek lesznek a különféle személyes igazolványaink és hivatalos dokumentumaink, a későbbiekben pedig az egyéb állami, közmű- és piaci szolgáltatások kifizetését is biztosítja majd a rendszer. Az alkalmazás használata továbbra is önkéntes, nem zárja ki a korábban megszokott, akár személyes ügyintézés lehetőségeit sem.

Ezt nyújtja most a Digitális Állampolgár applikáció
A Digitális Állampolgár alkalmazás már szeptembertől elérhető, ahová bármelyik kormányablakban az ügyintézők segítségével pár perc alatt regisztrálhatunk. Ezt követően az alkalmazás értesítést küld a telefonunkra, és ekkor véglegesíthetjük a regisztrációt.

A nyilvántartásba vétel után az alkalmazás segítségével az eddiginél sokkal egyszerűbben használható a mintegy 200 állami weboldal, így például a magyarorszag.hu, az EgészségAblak és az eSZJA. A DÁP segítségével a felhasználónév és a jelszó kompinációja helyett elég lesz beolvasni az adott felületen megjelenő QR-kódot beolvasni, hogy digitálisan igénybe vehessük az állami szolgáltatásokat. Ez a belépési mód nemcsak egyszerűbb és kényelmesebb, hanem biztonságosabb is az eddigieknél, miután az alkalmazást ujjlenyomattal vagy arcfelismeréssel is védhetjük.

A fentieken azok, akik már letöltötték a Digitális Állampolgár alkalmazást, elérhetik személyes és gépjárműadataikat, időpontot foglalhatnak a kormányablakokba a legfontosabb ügytípusokra, fizikai okmány nélkül is igazolhatják magukat rendőri ellenőrzéskor, valamint néhány gombnyomással erkölcsi bizonyítványt igényelhetnek.

Az év végén pedig már a digitális aláírás is megérkezik az alkalmazásba, így nem lesz szükség arra, hogy kinyomtassuk és kézzel aláírjuk a szerződéseinket és más hivatalos dokumentumainkat. A DÁP digitális aláírásával hitelesített dokumentumok ugyanolyan bizonyító erejű, közhiteles magánokiratnak számítanak, mint a papír alapon elkészültek.

Ezt tudja majd 2025-ben a DÁP

A Digitális Állampolgár alkalmazás funkciója folyamatosan bővül. 2025 elején érkezik az applikációba a „szelfis azonosítás”, melynek segítségével már egy szelfivel is regisztrálhatnak az állampolgárok az alkalmazásba. Februárjától lehetővé válik a személyes adatok hiteles továbbítása az alkalmazásból, amellyel akár az okmányadatainkat – TAJ-kártyánk, adókártyánk, jogosítványunk adatait – is letölthetjük és hitelesítve oszthatjuk meg, kiváltva ezzel a fizikai okmányok használatát.

Jövő nyáron megtörténik a piaci szolgáltatók csatlakozása, ezt követően a bankok, közmű- és telekommunikációs szolgáltatók felületeire is be lehet majd jelentkezni a Digitális Állampolgár mobilalkalmazással, és az elektronikus aláírással a piaci szolgáltatók dokumentumait is alá lehet majd írni.

Szintén a jövő év közepén várható, hogy élesedik az az állampolgári felület, amely magában foglalja a megújult ePapír szolgáltatást is, amely életesemény alapon csoportosítja majd az ügyintézési lehetőségeket.

Majd 2025 negyedik negyedévében a Digitális Állampolgár mobilalkalmazás teljes értékű digitális adattárcává válik, amelyben minden okmány digitális változata elérhető lesz. Ezenkívül lehetővé válik a jogosultság igazolása a piaci szolgáltatóknál, melyek a mobilalkalmazással az életkort és a kedvezményre való jogosultságot is ellenőrizhetik.

Ezt kínálja az Ügyfélkapu+

2025. január 16-tól ugyan megszűnik az Ügyfélkapu, mint azonosítási módszer, de a magyarország.hu, az eSZJA és a többi állami elektronikus ügyintézési rendszer továbbra is változatlanul elérhető lesz.

Az Ügyfélkapu helyett – az európai uniós jogszabályok alapján is – szigorúbb és biztonságosabb bejelentkezési lehetőséget kínáló Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgárság Program lesz elérhető. Ezek több szempontból, egyebek között kiberbiztonsági szempontból is biztonságosabbak lesznek.

Az Ügyfélkapu+ használatához egy kétfaktoros bejelentkezésre van szükség. A kétfaktoros „dupla” védelem lényege, hogy illetéktelenek még az ügyfélkapus felhasználónévvel és jelszóval se tudjanak bejelentkezni az elektronikus ügyintézési felületekre, amihez még egy védvonalat át kellene lépniük.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a felhasználónak bejelentkezéskor az ügyfélkapus felhasználónéven és jelszón kívül egy harmadik adatot, a mobiltelefonjára vagy táblagépükre telepített hitelesítő (authenticator) alkalmazás által előállított, egyszer használatos, 30 másodpercenként frissülő kódot is meg kell adnia. A hitelesítő alkalmazás használatához nincs szükség internetre, az alkalmazás az ideiglenes kódot a saját, belső ideje alapján generálja.

Ha azonban valaki ennél egyszerűbb megoldást szeretne ügyei intézéséhez, akkor használja a DÁP applikációt, hiszen ebben az esetben nincsen szükség a felhasználónév és jelszó párosra, mert a telefonos azonosítást követően már intézheti is az ügyeit.

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!


Juhász Marianna

1998 óta dolgozik a nyomtatott és az online médiában. Pályafutását egy megyei napilap tudósítójaként kezdte, ezt követően éveken keresztül munkatársa volt több országos gazdasági magazinnak …