A harmadik alkalommal odaítélt Ipar 4.0 érmekkel olyan kkv-kat és nagyvállalatokat díjaztak, amelyek az Ipar 4.0 területén értek el sikereket digitális technológiák alkalmazásával és innovatív megoldásokkal. Emellett díjazták az oktatási, képzési programot megvalósító, valamint a kutatást, fejlesztést vagy innovációt megvalósító szervezeteket.
A Delta Systems pályázatában három olyan projektet mutatott be, amelyek az ipar és az agrár-élelmiszeripar területén olyan egyedi vállalati digitalizációs projekteket valósítottak meg, amelyekkel hatékonyabbá vált például az áruk nyomon követhetősége, leltározása, a logisztikai tervezés, a terményminőség védelme és az élelmiszerbiztonság is, melyekkel a vállalatok hatékonysága és jövedelmezősége is növekedett. A projektek megvalósítása során többek között automatizációt, mesterséges intelligenciát, gépi látásmódot alkalmazó szenzorokat és egyéb eszközöket, szoftvereket alkalmaztak az egyedi igényekhez tartozó megoldásokban.
„Nagy megtiszteltetés számunkra az Ipar 4.0 érem, hiszen ez is bizonyítja, hogy rendszerintegrátorként fontos szerepünk, sőt felelősségünk van a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációjában. A mostani pályázatunkban a legutóbbi ipari és az agrár-élelmiszeripari projektjeinknek közül választottunk, ugyanakkor ügyfeleinknek nem csak ebben a szegmensben vannak. Az Ipar 4.0-t leginkább kiaknázó autóipartól a logisztikán át a teljes gazdasági digitalizációban valódi, egyedi digitális megoldásokat nyújtunk a vállalatoknak” – mondta a díjátadót követően Vidra László, a Delta Systems Kft. ügyvezető igazgatója.
Az innovációért és technológiáért felelős miniszter a szakterületen végzett kimagasló színvonalú tevékenység elismerése céljából alapított Ipar 4.0 szakmai érmet először 2020-ban ítéltek oda, másodszor pedig 2021-ben (az átadásra 2021-ben, illetve 2022-ben került sor). Az elismerés adományozását az Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform Szövetség (Ipar 4.0 NTPSz) elnöke kezdeményezi. Évente legfeljebb kategóriánként 1-1, összesen 4 érem adományozható. Idén először, a területért felelős Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) ítélte oda az Ipar 4.0 szakmai elismerést.
A Delta Csoport jelenleg az egyik legnagyobb informatikai rendszerintegrátor Magyarországon. A Delta Technologies Nyrt. révén a tőzsdén is képviselt társaság mintegy 1500 ügyfellel és 300 beszállítói partnerrel áll kapcsolatban. A Delta vállalatmérettől függetlenül, teljes körű informatikai infrastruktúra megoldásokat kínál ügyfeleinek mind a közszférában, mind pedig a magánszektorban; ez magában foglalja a teljes architektúra tervezést, a hálózati megoldások és hardverkomponensek tervezését és telepítését, az alkalmazások integrációját és az infrastruktúra kezelését.
A Delta célja, hogy a régióban meghatározó Ipar 4.0 szereplővé váljon, ennek érdekében a világ legkiemelkedőbb technológiai megoldásokat kínáló cégeivel dolgozik együtt. A teljeskörű projekttervezési és megvalósítási feladatokat a kkv-k és nagyvállalatok számára is egyedi, komplex megoldásokkal éri el.
Innovatív projektek az Ipar 4.0 szolgálatában – A Delta Systems Kft. pályázott projektjei
Az egyik bemutatott projektben az elsősorban acéltermékeket és építőipari anyagokat kínáló Uniholz Kft.-nél a Delta egy könnyen kezelhető, terepi alkalmazású mesterséges intelligenciával megtámogatott Ipar 4.0 megoldást dolgozott ki a céggel együttműködésben. A rendszer egy telefonnal elkészített felvételen automatikusan lefutó vizsgáló és számláló algoritmus útján, anyagmozgatási igény nélkül ad pontos képet az árukészletről. Az adott műszaki és informatikai környezetet nem megváltoztató, valamint speciális kamerarendszert sem igénylő megoldás pontosabb áruátvételt, ezáltal pontosabb és gyorsabb elszámolást, valamint készletnyilvántartást tesz lehetővé. A beérkező áruk átvétele, időszaki leltár jelentősen felgyorsul, illetve egyre pontosabb lesz a rendszer használatával. A folyamatos használat mellett keletkező képállomány pedig az algoritmusok folyamatos finomítására is lehetőséget ad, így hozva létre az Uniholz környezetében folyamatosan hibatűrőbbé és ügyesebbé váló képi ellenőrzés és leltárazás Ipar 4.0-ás megoldását. A megoldás megtekinthető az Uniholz Kft hajdúnánási telephelyén.
A második bemutatott projektben a Delta a sertésfeldolgozó és húsipari készterméket gyártó Nagykun-Hús Kft. számára speciális, élelmiszeripari környezetben működő félkész áru gyáron belüli követésére alkalmas RFID (rádióhullám alapú azonosító) alapú rendszert épített ki. A rendszer révén az árufeldolgozási folyamatokat, méréseket, áthaladási pontokat követve elhelyezett RFID kapuk a termék/áru áthaladását időbélyeggel regisztrálják. Az időbélyeg lehetővé tesz egyéb feladatokat is, például a mérések központi összefűzését vagy a mérlegállomás teljes automatizmusát. A termék/áru üzemen és hűtőházon belüli haladásakor, valamint kitároláskor is regisztrálásra kerül. A munkaerő felszabadítása mellett a rendszer feladata a termék-, árunyilvántartási, leltári hibák minimalizálása azáltal, hogy pontosan meg tudja mondani, melyik áru az üzem mely környezetén haladt át, vagy tartózkodik, mivel érintkezhetett, így a folyamatok pontos digitalizálása nyomán teljes visszakövethetőség valósul meg üzemen belül, az élő sertés átvételétől a termék kiadásáig. Az átadott árukövető rendszerhez a végtermék optimalizált kiszállítását megtervező, emberi hibákat kiszűrő, öntanuló alrendszer kapcsolódik. A megoldással az élelmiszerbiztonság javítása mellett a folyamatosan változó és növekvő rendelésállomány, az utolsó pillanatban beeső kiszállítási igények is pontosan és precízen, az optimális szállítási útvonalakat kiszámolva teljesítheti a cég minimalizálva az ehhez szükséges költségeit. A fejlesztés illeszkedett a vállalat elmúlt években elhatározott jelentős technológiai és higiéniai fejlesztési tervébe.
A harmadik projektben a többek között gabona- és takarmánytermesztéssel foglalkozó Matyó Agrártermelő Zrt. számára alakított ki a Delta Systems Kft. speciális, robbanásveszélyes környezetben szenzoros érzékelést, valamint a szenzoradatok összegyűjtésére alkalmas központi monitoring rendszert, valamint automatizálta a gabonasilókban lévő termény állapotának gépi megfigyelését és állapotváltozásának előrejelzését. A tárolókban telepített szenzorok terményspecifikus módon jelzik a betárolt gabona mennyiségét, hőmérsékletét, páratartalmát és az ezekben bekövetkező változások mértékét. Az adatfeldolgozó algoritmus ezt kiegészítően lehetőséget ad a személyzetnek a kontrollra, valamint az adatok alapján való folyamati beavatkozásra. A szenzoradatokat a telep több berendezésének működésével összevezetve a működéshez kapcsolódó költségek pontosabban kerülnek számításara. Az emberi hiba kizárására épülő megoldással szemben támasztott egyik követelmény a könnyű tovább fejleszthetőség, a további silókban, tárolókban kihelyezett újabb szenzorok és alrendszerek integrálhatósága volt.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!