Illúzió vagy valóság? Elmosodó határok a technológia és a természet között

Illúzió vagy valóság? Elmosodó határok a technológia és a természet között
Hogyan formálódik világunk a technológia és a természet közötti kapcsolat fejlődésével, az azok közötti határok elmodásával? A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen ezeket a kérdéseket vizsgálják az előadók november 26-án a „Technológia, természet és az elmosódó határok″ című egynapos konferencián, ahol a természet és a legújabb technológiák dinamikus keresztmetszetének kérdéseit fedezhetik fel a résztvevők.

A nagyszabású installációktól a virtuálisvalóság-élményekig a technológiai környezet egyre inkább arra törekszik, hogy a természetben tapasztaltakat idéző érzelmi reakciókat váltsanak ki belőlünk. Ezek az élmények nem csupán szórakoztatnak, hanem a természetről alkotott elképzelésünket is megkérdőjelezik, ami a természetes és a mesterséges közötti határok elhalványulásához vezet. A technológia és a természet között egyre mélyebb összefonódásokat tapasztalhatunk, gondoljunk csak az olyan innovációkra, mint a lélegzetelállító immerzív effektek. Bár a technológia a természet másolására vagy utánzására törekszik, fizikai és érzékelési világunkat is drasztikusan átformálhatja. Ez pedig olyan kérdéseket vet fel, mint hogy hogyan épül össze a technológia és a természet, hogyan tudnak együtt létezni? Milyen új kapcsolatok és összefonódások születhetnek keresztmetszetükben? A MOME egész napos konferenciája a művészet, a design és az új technológiák találkozását, a téma különböző, kritikus szempontjainak megvitatását segíti.

A konferencia nemzetközi key note speakere Natalia Pervjakova, projektvezető, genetikai kutató és a genomika, valamint a biomedicina területén dolgozó stratégiai tanácsadó lesz. Pervjakova jelenleg a Gene Donor Platform Projektet vezeti, korábban pedig genetikai adatokhoz az észt biobank résztvevői számára való hozzáférést és oktatási tartalmakat biztosító díjnyertes platform, a MinuGeenivaramu Portál fejlesztését irányította. Előadásában is ezt a portált fogja bemutatni.

Az Emerging Technology Conference magyar key note speakere pedig az elméleti evolúcióbiológia világszerte elismert kutatója, Dr. Szathmáry Eörs, Széchenyi-díjas kutató lesz. Az MTA professzorának fő kutatási területei a nagy evolúciós átmenetek összehasonlító vizsgálata, az élet eredete, az evolúció nyíltvégűségének kérdése, a természetes nyelv eredete, illetve az evolúció és a tanulás kérdései.

Az egynapos konferecia főszervezője Milovits Máté, a MOME stratégiai fejlesztési igazgatója. elmondta: “A rengeteg hype közepette fontos, hogy ne veszítsük szem elől, miért is használja és fejleszti az emberiség a különböző technológiákat. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a technológia elsődleges célja az, hogy javítsuk életkörülményeinket, megoldjunk korábban lehetetlennek tűnő problémákat, és a dolgokat jobb állapotban adjuk tovább, mint ahogyan találtuk őket. Ezen a konferencián olyan előadókat és projekteket mutatunk be, akik példamutatóak a technológia pozitív kimenetelű használatában.”

A konferencia előadásai a következő témákat járják körül:

• a biofilikus tervezési keretrendszerek működése,

• a technológiával támogatott természetélmények tervezése,

• az egészség és jólét megközelítése a tervezésben,

• a fenntartható anyaghasználat a biofilikus tervezésben, valamint

• a spekulatív tervezés a jövő természeti tájairól.

Az esemény nem titkolt célja olyan kutatócsoportok, partneri kapcsolatok és együttműködések kialakítása a közös gondolkodás mentén, amelyek a természethez, fenntartósághoz való hozzáállásunkat az élhető jövő irányába mozdítják elő.

A rendezvény elsődlegesen angol nyelven zajlik majd, de a magyar nyelvű látogatók számára tolmácsgépet biztosítanak a szervezők.

 

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!