Hogyan legyen meghitt a karácsony a digitális kísértések mellett?

Hogyan legyen meghitt a karácsony a digitális kísértések mellett?
Az ünnepek a pihenésről, a családi együttlétekről és a meghitt pillanatokról szólnak. A digitális világ azonban gyakran elvonja a figyelmünket ezekről az értékes alkalmakról – miközben minden pillanatban ezt az üzenetet közvetíti. A K&H Bank összegyűjtötte a legjobb tanácsokat, hogyan tölthetjük az ünnepeket nyugalomban, biztonságban, a digitális eszközeinket félretéve.

Tegyük félre a digitális eszközeinket!

Az okostelefonok, laptopok és közösségi média világa gyakran eltereli a figyelmünket a jelen pillanatairól. Az ünnepek remek alkalmat kínálnak arra, hogy tudatosan offline módba kapcsoljunk, és a szeretteinkkel töltött időt helyezzük előtérbe. Van pár jó módszer a digitális detoxhoz, ami nem csak az ünnepek idején jöhet jól.

Jelöljünk ki „telefonmentes zónákat" és időszakokat: például az ünnepi asztalt vagy a nappalit, ahol és amikor – az ünnepi vacsora vagy ebéd - félre kell tenni digitális eszközeinket. Már az is csökkenti a minőségi együtt töltött időt, ha az asztalon hagyjuk okostelefonunkat.

Mobilmentes hely legyen a hálószoba is, hogy egy valóban nyugodt, meghitt teret varázsoljunk magunknak, és jobban aludjunk. A képernyők kék fénye elhiteti az agyunkkal, hogy nappal van, ami megnehezíti az elalvást,. A tablet, mobiltelefon, tévé, számítógép kijelzője ugyanis nagyon erősen sugározza magából a kék fényt, ami meggátolja az alvást segítő melatonin termelődését, így szervezetünk működése számos területen felborulhat.

Érdemes hagyományos ébresztőórába beruházni, hogy az okostelefonok ezen funkcióját kiváltsuk.

Korlátozzuk a képernyőidőnket!

Tudatosan állítsunk be időkeretet a digitális eszközök használatára, hogy több idő jusson a valódi beszélgetésekre. Minden okostelefonban van digitális jóllét alkalmazás, ahol mindig meg tudjuk nézni, hány órát töltöttünk a mobilunkkal. Itt időkeret-célokat állíthatunk be, megadhatjuk mettől meddig legyen a mobilunk alvásidő módban: lenémíthatjuk, fekete-fehérré változtathatjuk a képernyőnket, és csak az általunk megadott személyek zavarhatnak ekkor. De sok telefonban van már összpontosítási üzemmód is: a beállított idősávban a kiválasztott alkalmazásokat szüneteltetheti.

Kapcsoljuk ki az értesítőket!

Jó ötlet az is, ha kikapcsoljuk a közösségi médiás, csetelési vagy más hírértesítőket (push notifications; akár az előbb említett Összpontosítási üzemmód használatával), így a fél óra alatt ötször felvillanó képernyő, az érkező üzenetek hangja nem tereli el figyelmünket a pillanatról, amiben vagyunk. A jókívánságok megnézését és küldését pedig csoportosítsuk egy meghatározott időszakra, és akkor egyben küldjük el és válaszoljuk meg azokat.

Tartsunk mértéket a közösségi médiával töltött idővel!

Az már régóta tudott, hogy minél több időt töltünk a közösségi médiával (ki ne veszett volna el órákig YouTube shortsok vagy TikTok videók nézegetésébe, esetleg Instagram posztok görgetésébe), az annál rosszabbat tesz mentális jóllétünknek. A karácsony jó alkalom arra, hogy tudatosan döntsünk arról kiket követünk, mert jó érzéssel töltenek el, boldoggá tesznek – vagyis ne féljünk blokkolni vagy törölni olyanokat, legyenek mégoly híresek is, akik nem adnak igazán hozzá életünkhöz.

Egyszerre csak egy képernyőt nézzünk – lehetőleg közösen!

Ha egy feladatra összpontosítunk, és elterelődik a figyelmünk – például, ha átkattintunk egy másik oldalra, vagy csak megnézzük a beérkezett szöveges üzenetet -, több percbe telik, mire az agyunk visszatér az eredeti feladatra". Ha együtt nézzük a családi filmet, akkor inkább egymással beszéljünk, ne egy másik képernyőt figyeljünk.

Könyvet olvasni jó és jót is tesz!

A könyvek nem csak kevesebb zavaró tényezőt kínálnak, de számos kutatás szerint, amikor papíron olvasunk, hatékonyabbak és tudatosabbak vagyunk, mint amikor képernyőn olvasunk. A könyvolvasás jót tesz figyelmünknek és nem mellesleg szókincsünk, kifejezésmódunk is gyarapodik.

Szervezzünk alternatív, nem digitális programokat!

Egyszerű, de nagyszerű megoldás, ha a való életben töltünk közösen időt, mondjuk, társasozással, kártyázással, de a kézműveskedés, a közös sütés-főzés vagy séta, közös fényképnézegetés mind kiváló programok a digitális világtól való elszakadáshoz. Nehezebb lehet megtalálni a közös nevezőt, de színházba vagy koncertre is mehetünk.

Segítsünk másokon!

Az ünnepek ideális időszak arra, hogy figyeljünk azokra is, akik nehezebb helyzetbe kerültek. Legyen szó adományozásról, ételosztásról vagy egyszerű jócselekedetekről, a segítségnyújtás mindig felemelő érzés, és számos szervezet vár adományt vagy tevőleges részvételt – nem csak az ünnepek alatt! Csak olyan feladatot vállaljunk, amit tényleg jó érzéssel tudunk vállalni.

Biztonságban ünnepeljünk

Az ünnepek közeledtével a pénzügyi biztonság és tudatos költés kulcsfontosságú. Elismétlünk néhány tippet, amellyel elkerülhetjük a felesleges stresszt.

Előre tervezzük meg, mennyit szeretnénk költeni ajándékokra, ételekre és programokra. Ha tudjuk, hol a határ, könnyebben elkerüljük a túlzott költekezést. Csak megbízható oldalakról rendeljünk, és ellenőrizzük a webshop hitelességét. Soha ne osszunk meg banki adatokat e-mailben vagy üzenetben. Használjunk erős, egyedi jelszavakat a banki és vásárlási felületeken. Érdemes értesítéseket beállítani a kiadásainkról, hogy mindig képben legyünk a költéseinkkel.

A tudatosság segít abban, hogy ne csak jelen legyünk az ünnepek alatt, hanem valóban ott legyünk szeretteink számára, és a karácsonyi példa az év további részén is követhető lehet.

Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!