
A legutóbbi hibajavító kedden sem kínált megoldást arra a régebb óta fennálló problémára a Microsoft, amely a Windows 10-es felhasználókat érinti - írja a hvg.hu. A hiba gyökere azokban a rendszerkötetekben található, melyeket az úgynevezett NTFS-fájlrendszerben formáztak meg. Az ezeknél (önhibából) aktiválható sérülékenység hatására súlyos adatvesztés állhat be, de egyesek szerint a hiba akár a teljes merevlemezt károsíthatja.
A jelenség hátterében egy különleges, elsőre ártalmatlannak tűnő fájl áll, amelynek puszta megnyitása is végzetes lehet a rendszer számára. A jelenség oka, hogy a Windows nem képes értelmezni a megnyíló fájlt, emiatt az olvashatatlanná válik, a rendszer pedig összeomlik. Egyes kiberkutatók szerint a probléma akkor is előjöhet, ha a problémás karakterláncot a böngésző címsorába illesztik, mintha egy weboldalra próbálna rákeresni valaki.
NTFS VULNERABILITY CRITICALITY UNDERESTIMATED
-
There is a specially nasty vulnerability in NTFS right now.
Triggerable by opening special crafted name in any folder anywhere.'
The vulnerability will instant pop up complaining about yuor harddrive is corrupted when path is opened pic.twitter.com/E0YqHQ369N
— Jonas L (@jonasLyk) January 9, 2021
A Bleeping Computer szakírója szerint a felhasználók csakis a Chkdsk nevű paranccsal védekezhetnek a jelenség ellen, amely elvben képes elhárítani a fájlrendszer logikai hibáit. Ugyanakkor ez a módszer sem jelent biztos megoldást, mert a program nem minden esetben tudja megmenteni a hibás blokkokat. A Chkdsk-féle mentőöv ráadásul csak azután használható, ha a fájl már megnyílt, kiszűrni pedig nem tudja. A teljes cikk itt folytatódik.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a Twitteren is!