Szuperhumánok és génhekkelés az MVM Future Talks műsorán – Visszanézhető a teljes adás

Szuperhumánok és génhekkelés az MVM Future Talks műsorán – Visszanézhető a teljes adás

Az MVM Future Talks ötödik évadának záró epizódja minden eddiginél merészebb kérdéseket feszegetett az emberi élet meghosszabbításának lehetőségeiről és a transzhumanizmus kihívásairól. Az október 11-i online talk show-n a magyar és nemzetközi tudományos élet kiemelkedő szakértői osztották meg gondolataikat arról, hogy meddig élhetünk a jövőben, valósággá válhat-e az „örök élet” és szuperhumánokká alakulhatunk-e a technológia segítségével. A talk show-ban olyan neves szakértők vettek részt, mint Szász Máté neurobiológus, ifj. Duda Ernő biotechnológus, Dr. Ulbert István idegtudós és David Orban, a Humanity+ korábbi elnöke. Az esemény különleges vendége Jason Silva, a National Geographic sztárja volt.
Genetikailag módosított legyek fogyaszthatják el az emberek hulladékát

Genetikailag módosított legyek fogyaszthatják el az emberek hulladékát

Az ausztrál Macquarie Egyetem kutatói szerint a fekete katonalégy genetikailag módosított példányai alkalmasak lehetnek az emberek által termelt szerves hulladék egy részének elfogyasztására. A rovarok nemcsak megeszik a biohulladékot, hanem takarmányt vagy akár bioüzemanyagot állítanak elő belőle.
600 ezer évvel ezelőtt kezdődhetett az első igazi technológiai forradalom

600 ezer évvel ezelőtt kezdődhetett az első igazi technológiai forradalom

A huszonegyedik század kultúránk és technológiánk egy több ezer év alatt felhalmozott és újraértelmezett kulturális tudásanyag eredménye – de vajon mikor kezdtek el legkorábbi őseink kapcsolatokat teremteni és mások tudására építeni, ami megkülönböztetett minket a többi főemlőstől?
Ezért jó, ha el tudunk pirulni

Ezért jó, ha el tudunk pirulni

Miért pirulunk el, miért nem pirul el mindenki, és vajon az állatok is elpirulnak? Vajon a pirulás spontán érzelmi reakció, vagy kognitív önreflexió eredménye? Megannyi kérdés, amire most tudományosan megalapozott válaszokat kaphatunk.
Bolygók elvitelre: tudományosan pontos és vizuálisan is látványos bolygó- és holdtérkép-sorozatok,  (nem csak) gyerekeknek

Bolygók elvitelre: tudományosan pontos és vizuálisan is látványos bolygó- és holdtérkép-sorozatok, (nem csak) gyerekeknek

A legkisebbek számára is érthetővé és elérhetővé tenné a tudományt a korábban a NASA-ban is dolgozó Hargitai Henrik bolygó- és felszínalaktan-kutató, aki hét neves hazai illusztrátorral, grafikussal összefogva gyerekeknek készített különböző felületekre égitest térképeket, tudományosan pontosan, mégis könnyen értelmezhetően ábrázolva többek között a Marsot, a Vénuszt vagy a Holdat érintő legfontosabb felfedezéseket, tényeket.
1/6